Folding model calculation of nuclear potential energy
Nükleer potansiyel enerjinin katlanma modeli hesapları
  1. Tez No: 139478
  2. Yazar: ŞULE KEHNEMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN GÜLMEZ, PROF. DR. ÖMÜR AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET NÜKLEER POTANSİYEL ENERJİNİN KATLANMA MODELİ HESAPLARI Herhangi bir küresel simetrik elektrik yükü dağılımının elektrostatik enerjisi l/r durumu için geçerli olan Gauss yasası yardımıyla daha kolay bir şekilde hesaplana bilir. Atom çekirdekleri için ise, en basit“gerçekçi”biçimli N-N etkileşmesi için bile Gauss yasasından yararlanılamaz. Dolayısıyla ilgili etkileşme integrallerinin doğru dan hesaplanması gerekir. Bu gibi integraller, Fourier ve benzeri integral dönü şümlerinde rastlanan konvolüsyon/katlama integralleri şeklindedir. Ne var ki, çe kirdek içi dağıhmları ve N-N kuvvetlerini kabaca, ama en azından göze uygun görü nen bir sınıf fonksiyon için, böylesi“konvolüsyon teoremleri”etkileşme integraUerinin analitik olarak elde edilmesini mümkün kılmaktadır. Bu çalışmada, bu durumdan yararlanarak, çekirdeklerin potansiyel enerjilerini veren fonksiyonları bulduk. Kul landığımız yoğunluk ve kuvvet biçimleri, başka araştırmacıların farklı amaçlarla öne- rip kullandıkları ifadelerden alındı. Sonuçlarımız kısa ya da çok basit olmamakla birlikte, elemanter fonksiyonlar cinsinden ifade edilmektedir. Ancak, bunlardan elde edilecek sayılan doğrudan kıyaslayacağımız denel değerler olamayacağından, bun lara Yerel Yoğunluk Yaklaşıldığı (LDA) adı verilen bir yöntemler elde edilen bir kinetik enerji fonksiyonu ekledik. Böylece elde ettiğimiz toplam enerji ifadesinin verdiği sonuçları makul ayarlamalarla ve modelden bağımsız Coulomb enerjisiyle kısıtlayarak Yan-ampirik Kütle Formüllerinin sonuçlan ile oldukça iyi bir şekilde karşılaştırabildik.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT FOLDING MODEL CALCULATION OF NUCLEAR. POTENTIAL ENERGY The electrostatic potential energy content of any spherically symmetric electric charge distribution can be calculated with more ease by means of Gauss' law, which is valid only for 1/r potentials. For atomic nuclei, even for the simplest“realistic”form of N-N interaction, this is not quite possible through Gauss' law. It would, therefore, be necessary to work out the complete interaction integrals. Such integrals are in the form of folding/convolution integrals which are usually met in Fourier or other similar integral transformations. It turns out that for a class of functions, applicable to represent nuclear distributions and forces in coarse but at least visually satisfactory way, such“convolution theorems”help to evaluate interaction integrals in analytical form. We, in this work, wanted to benefit from this in evaluating nuclear potential energy by using nuclear distribution functions and N-N interaction forms suggested by other authors for various purposes. Our results, although neither short nor extremely simple, are expressible in terms of elementary functions. Since, however, it is not possible to find direct experimental values to compare, we, instead, supplemented our potential energy with a kinetic energy function obtained in so-called Local Density Approximation. It is shown that with some reasonable adjustments -constrained by model-independent Coulomb energy- we could reproduce results for total binding energies given by semi-empirical mass formulae.