Feedback, delays and non-linearities in decision structures
Karar yapılarında geribildirim, gecikmeler ve doğrusal olmayan ilişkiler
  1. Tez No: 139482
  2. Yazar: HAKAN YAŞARCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAMAN BARLAS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
VI ÖZET KARAR YAPILARINDA GERİBİLDİRİM, GECİKMELER VE DOĞRUSAL OLMAYAN İLİŞKİLER ilk önce, genel stok yönetimi problemi için çok genel bir çerçeve model tammlıyoruz. Bu çerçevedeki modeller, analizi zorlaştırıcı, geribildirim döngüleri, gecikmeler ve doğrusal olmayan ilişkiler içerirler. Sistem Dinamiği yöntemi kullanılmıştır. Karmaşık yapıların dinamikleri benzetim yolu ile elde edilip, gerekli ve mümkün olduğunda matematiksel analizle de desteklenmiştir. Literatürde, tedarik hattı gecilanesinin, stok denetim kararlarında dahil edilmesinin önemiyle ilgili makaleler vardır, fakat diğer gecikmeler (envanter gibi bir esas stoğun, üretim kapasitesi gibi ikincil bir stok vasıtasıyla kontrol edilmesinden kaynaklanan gecikmeler, veya bilgi işlemede oluşan gecikmeler) ile ilgili bilinen herhangi bir çalışma yoktur. Bu tez, tüm tipik gecikmeleri, kontrol karar formülasyonlannda göz önüne almaktadır. Bilgi işleme ve ikincil stok denetim gecikmelerini de kararlara dahil etmek için Sanal tedarik hattı kavramı geliştirilmiştir. Sanal tedarik hattını, farklı türdeki gecikmelerin karmaşık kanşımlarmı içeren stok yönetimin sistemlerinde, temel stokta kararlı, güvenilir ve hızlı yanıt alabilmek için genel bir karar formülasyonu olarak öneriyoruz, ve standart envanter yönetimi kurallarındaki yerini/karşılığım tartışıyoruz. İkinci önemli katkı olarak, stoktan bozulma gibi herhangibir çıkış olup, aynı zamanda da tedarik gecikme süresi uzun ve çok katmanlı olduğu taktirde, ortaya çıkan olası kararsız dalgalanmalar araştınlmıştır. Gösterilmiştir ki, kararlı dinamik için, karar denklemlerindeki çapa formülasyonu kritiktir. Bu gibi durumlar için geliştirdiğimiz özel bir çapa formülasyonu (EVL), istenmeyen kararsız dalgalanmaları yok etmektedir. Son olarak, karmaşık amaç aşınmalarına yol açan bazı sorunlu amaç oluşturma yapılan tartışılmıştır. Böyle durumlar için, moral çöküntüsü ve sistem direnci gibi oluşumları açıklayan, ve çeşitli elverişsiz amaç belirleme ortamlarında istenmeyen dinamikleri engelleyen, genel bir amaç oluşturma modeli geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT FEEDBACK, DELAYS AND NON-LINEARITIES IN DECISION STRUCTURES We first define a very general framework for the generic stock management problem. Models in this framework include feedback loops, delays and non-linearities making their analysis a challenging task. We use System Dynamics modeling methodology. The dynamics of complex decision structures are obtained by simulation and supported with mathematical analysis when it is necessary and possible. There are paper in the literature, which analyze the importance of proper inclusion of supply line delay in stock control decisions, but no reported work on other kinds of delays (such as delays caused by controlling of a primary stock like inventory, via“secondary”stocks like production capacity or delays in information processing). We consider all typical delays in the decision control formulations. We develop a Virtual supply line concept to incorporate information delays and secondary stock control structures in the decisions. We offer a formulation involving the Virtual supply line as general way to obtain highly stable, robust and fast response in the primary stock, in situations involving very complex mixtures of the different types of delays in the stock management system. We also discuss the implications for the standard inventory management rules. The second major issue analyzed is the potential instability in the system when the stock has a decay rate, and the supply line delay is long and high order. We show that the proper formulation of the anchor term of the decision equations is very important for stability. We develop an anchor formula that eliminates undesirable oscillations entirely. Finally, we discuss some goal formation structures involving goal erosion dynamics. For such systems, we first develop a very general goal formation model that explains complex ways in which frustration and/or system resistance can develop in goal seeking, and then offer formulations to avoid such undesirable dynamics in different unfavorable goal setting environments.