Inventory models of multiple products with co-production
Çok ürünlü yan-ürün hızlı envanter modelleri
- Tez No: 139483
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER BİLGİÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 267
Özet
ÖZET ÇOK URUNLU, YAN-URUN HIZLI ENVANTER MODELLERİ Bu çalışmanın amacı, çok üriinlü yan üretimli envanter modellerini detayıyla in celemektir. Proses endüstrisinde ürünler, kalite ve proses spesifikasyonlarmdan dolayı üretim esnasında çeşitlenmektedir. Bu çeşitlenmeye yan üretim ismi verilmektedir. Rassal getiri, düzensiz üretim prosesleri üe ilgili çok geniş bir literatür vardır an cak bu literatür ağırlıkla tek seviyeli, tek ürün problemleri ile ilgilidir. Bu modeller aynı zamanda ilgili üretim tesislerinde spesifikasyonlan sağlamayan ürünlerin atıldığım varsaymaktadır. Bunun yanısıra, literatürde ürünler arasında hiyerarşi olan yerine kullanmanın sözkonusu olduğu periyodik modeller de vardır. Bu modellerde üretim hazırlık zamanı ve maliyeti göz önüne alınmamaktadır. Bizim modellerimizde yan üretim sözkonusudur. Bu yan üretim atılmamaktadır. Bir ürün üretimi esnasmda, üretimin belh bir bölümü b ürünü olarak çıkmaktadır. Fakat bu A ürünün yerine B; B ürününün yerine A ürününün kullanılması anlamını taşımamaktadır. A ve B ürünleri kendi pazarları ve fiyat politikalanna sahiptir, ilk önce, iki ürün için deterministik yan üretim hızlı asimetrik ve simetrik modeller oluşturulmuştur. Deterministik yan üretim hızlı asimetrik model N ürünlü olacak şekilde genişletilmiştir. Daha sonra asimetrik iki üriinlü model sipariş bakiye eklenerek modellenmiştir. Bütün deterministik modeller için optimal ortak süreç çözümü oluşturulmuştur. Son olarak, rassal yan üretim hızı ile asimetrik iki ürünlü model çözüldü. Bu model için oluşturulan maliyet fonksiyonu oldukça karmaşıktır. Maliyet fonksiyonunun analitik olarak çözümü mümkün görünmemektedir. Bu sebeple, iki ayrı sezgisel çözüm yöntemi önerildi. Bütün modeller, sayısal çözümleri ile karşılaştırılmış ve yorum lanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT INVENTORY MODELS OF MULTIPLE PRODUCTS WITH CO-PRODUCTION The aim of this study is to discuss in detail the problem of production planning and setup scheduling of multiple products with a proportional co-product (by-product) rate. In the process industry, because of quality and process specifications, products can diversify during production. This diversification is called co-production. There is a vast literature on random yields, imperfect production processes but these are mostly single-stage and all are single-item models. These models assume that the facility produces non-conforrning items which are scrapped. There is also a periodic review, substitution literature in which there is a hierarchy of products. Furthermore, setups are ignored. Our model has co-production of multiple products but our process does not yield scrap. While producing a product, some proportion of that production comes out as another product. These two products are not substitutable. Both products have their own markets. Our process is continuous.We model the process with deterministic co-product rates for two products both for asymmetric and symmetric cc-production. We extend the model with deterministic co-production to N products. Then, we extend the same model to include backorders. We fully characterize the optimal common cycle solution for these deterministic models. Finally, we introduce co-product randomness to the asymmetric model with two products. The co-product rate, as in real life, has a probability distribution. The cost function is quite complex. Thus, we suggest two different heuristic procedures to solve the problem. We compare all models in a numerical study and present our experience and observations about the planning process under co-production.