Star-disk interaction and anomalous x-ray pulsars
Yıldız-disk etkileşimi ve anormal x-ışını atarcaları
  1. Tez No: 139485
  2. Yazar: KAZIM YAVUZ EKŞİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ERCAN, PROF. DR. ALİ ALPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
VI ÖZET YILDIZ-DİSK ETKİLEŞİMİ VE ANORMAL X-IŞINI ATARCALARI Nötron yıldızları supernova patlamalarıyla doğar. Patlamayla saçılan mad denin bir kısmının nötron yıldızının kütlesel çekimine bağlı kalması ve nötron yıldızının etrafında bir disk oluşturması olasıdır. Başlangıçta hızlı dönen nötron yıldızının disk ile etkileşimi onu pervane mekanizması ile yavaşlatır. Bu aşamada yüksek dönme hızı diskin iç kısımlarına taşman maddenin nötron yıldızının üzerine yağmasını engeller. Nötron yıldızı ve disk dönel dengeye yeterince yanaştıklarında, diskte iç kısımlarına taşman kütle yıldızın üzerine yağmaya başlayabilir ve bu maddenin kütlesel çekime bağlı enerjisi X-ışını olarak salınır. Bu kütle aktarım aşamasının, dönme peryotları P* = 6 - 12 s arasında kümeleşmiş, dönme hızı azalmakta ve X-ışını lüminositesi Lx ~ 1035 - 1036 erg s-1 olan genç nötron yıldızları olarak tanımlanan Anormal X- ışnıı Atarcaları ile ilişkilendirilebilirliği araştırılmıştır. Bu eşleştirme ancak pervane mekanizması çok etkin ise ve diskin iç kısımlarına taşman maddenin az bir kısmı yıldızın üzerine düşüyorsa mümkün görünmektedir. Daha küçük kütleli bir diske sahip olan nötron yıldızları ise radyo pulsarları olarak ortaya çıkarlar. Bazı koşullarda diskin iç yarıçapı ışık hızı siHndirinin yarıçapına, Rl = cP*/27r, ulaşıp onu takip etm eye başlayabilir. Bu, diskin nötron yıldızına moment uygulayabileceği anlamına gelir. Supernova kalıntısı diskin ilk kütlesi bir pulsarı evrimini belirleyen parametrelerden biri olarak düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STAR-DISK INTERACTION AND ANOMALOUS X-RAY PULSARS Neutron stars (NSs) are borne in supernova events. It is possible that some of the ejected matter remains gravitationally bound to the NS and forms a fallback disk. Initially the NS rotates fast and the interaction with the disk slows down the star via the propeller mechanism. During this stage the initial fast rotation of the star inhibits the inflowing matter to accrete onto the NS. When the NS and the disk are sufficiently close to the torque equilibrium, accretion starts and the gravitational energy of the accreting matter is released as X-rays. It is investigated whether this accretion stage can be associated with Anomalous X^ray Pulsars which are spinning down young neutron stars with periods P* = 6 - 12 s and X-ray luminosities Lx ~ 1035 - 1036 erg s~l. Our results indicate that this is possible only if the propeller torque is very efficient and a small fraction of the inflowing matter can accrete. NSs with less massive disks emerge as radio pulsars. In some conditions the inner radius of the fallback disk can track the speed of light cylinder radius, Rl = cP* /27r, indicating that fallback disks can torque radio pulsars. The initial mass of the fallback disk can be considered as a new parameter in the evolution of a pulsar.