Accretion disks around magnetized neutron stars
Mıknatıslanmış nötron yıldızları çevresindeki yığışma diskleri
- Tez No: 170845
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ ALPAR, PROF.DR. NİHAL ERCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET MIKNATISLANMIŞ NÖTRON YILDIZLARI ÇEVRESİNDEKİ YIĞIŞMA DİSKLERİ İkili sistemlerdeki X-ışını pulsarları, tipik olarak 1012 G etrafında, yüksek yüzey mıknatıs alan güçleri ile madde yığıştıran nötron yıldızlarıdır. Komşu yıldızdan yağan maddenin nötron yıldızı çevresinde bir yığışma diski oluşturması için çoğunlukla yeterli açısal momentumu vardır. Bir nötron yıldızının mıknatıs alanı ile bir yığışma diskinin etkileşiminin modellenmesi X-ışını pulsarlarının dönme davranışlarının anlaşılmasında kaçınılmaz bir adımdır. Bu etkileşimle ilgili ön çalışmada, eşdoğrultulu çiftkutup alana sahip güçlü mıknatıslanmış bir nötron yıldızı çevresindeki disk yığışmasının dönme dinamiği Kepler olmayan iç disk için sınır tabakası yaklaşımı kullanılmadan incelenmiştir. Modelin sonuçları yarı-peryodik salınımlar yaptığı gözlemlenen X-ışını pulsarlarına uygulanmıştır. Mıknatıslanmış nötron yıldızı-disk etkileşiminin daha de taylı biçimde ele almışında ise, sınır tabakası yaklaşımı ile denk asimtotik açılımlar yöntemi kullanılarak tam bir disk çözümü elde edilmiştir. Denk asimtotik açılımlar yöntemi kullanılarak hesaplanmış nötron yıldızı üzerindeki yığışma torku mıknatıs Prandtl sayısına bağımlıdır ve X-ışmı pulsarlarının dönme davranışı üzerine gözlemsel imalar içermektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ACCRETION DISKS AROUND MAGNETIZED NEUTRON STARS X-ray pulsars in binary systems are accreting neutron stars with high surface magnetic field strengths, typically around 1012 G. Accreting matter from the compan ion star usually has sufficient angular momentum to form an accretion disk around the neutron star. Modelling of the interaction of an accretion disk with the magnetic field of a neutron star is an unavoidable attempt for understanding the spin behavior of X-ray pulsars. In a preliminary study of this interaction, the rotational dynamics of disk accretion around a strongly magnetized neutron star with an aligned dipole field has been investigated without making a boundary layer (BL) approximation for the non-Keplerian inner disk. The results of the model have been applied to observed X-ray pulsars that have exhibited quasi-periodic oscillations (QPOs). In a more de tailed treatment of the magnetized neutron star-disk interaction, a full disk solution has been obtained using the method of matched asymptotic expansions (MAE) with a BL approximation. The accretion torque on the neutron star, which has been cal culated using the MAE method, depends on the magnetic Prandtl number and has observational implications on the spin behavior of X-ray pulsars.