Variance analysis as a technique of cost control in standard cost systems
  1. Tez No: 13959
  2. Yazar: RAİD JİBRİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKUT GÖKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Bu çalışma başlıca iki amaca yöneliktir. Bunlarda birincisi, bir standart maliyet sistemi ortamında, üretim giderlerinin sapma analiz teknikleri yardımıyla nasıl kontrol altında tutulabileceğini göstermektir. Çalışmanın ikinci amacı, sapma analizi yoluyla maliyetlerin denetleme çabalarının, firmanın örgütsel yapısı içinde yol açabileceği davranışsal sonuçları araştırmaktır. Araştırma geleneklerine uygun olarak, çalışmada önce çeşitli maliyet kontrol teknikleri kuramsal bir persektif içinde verilmiştir. İkinci bölümde, gerçek bir Üretim firması (Hema Dişli Sanayi ve Ticaret A.ş.) ele alınarak, kuramsal bölümde belirtilen sapma analiz tekniklerinin gerçek üretim koşulları içinde, maliyet kontrolü amacıyla nasıl kullanılmakta olduğu, örneklerle anlatılmıştır. Çalışma, Hema fabrikalarında yapılan gözlemler ışığında varılan sonuçları özetleyen bir“Sonuçlar”bölümüyle sona ermektedir. Bu bölümde, halen Hema maliyet muhasebesi sürecinin bir parçası olan analiz tekniklerinin daha etkin olabilmesi için uygulamaya konması gereken tamamlayıcı önlemler yer almaktadır. Tezin“Ekler”bölümünde, Hema 'da kullanılmakta olan form ve belgeler ile şirketin muhasebe işlemlerinin çatısını oluşturan muhasebe hesap planı verilmiştir. Vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objectives of this study are twofold. Firstly, it attempts to show the ways in which variance analysis techniques can be used for controlling production costs within a standard costing environment. Secondly, it aims to explore the behavioral repercussions of efforts to control costs through variance analysis within the organizational structure of the firm. In line with the research tradition, the study first presents the various cost control techniques from a theoretical perspective. In the second part, a Turkish company from the actual industrial world, Hema Gear Industry and Trade Corporation is brought into discussion and this Company is used as a vehicle to demonstrate how the theoretically available variance analysis techniques can be, and are actually being, used in cost control. Based upon the observations made throughout the study with regards to Hema the study ends with a“concluding remarks”section in which various recommendations are made of which implementationsare believed to be essential for making various analysis techniques »ore effective in Hema. The appendix includes various forms and documents presently used in Hema, along with a summary of the Company's chart of accounts. VI