Algorithms for dynamic forward area allocation in a warehouse
  1. Tez No: 139606
  2. Yazar: ŞİLAN HUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRDAL ERTEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu tez başlıca iki önemli kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda iki dinamik algoritma, ikinci kısımda ise dinamik algoritmaların gerçek sipariş bilgilerinin kullanılması ile elde edilen performanslarının analizleri sunulmaktadır. Bu çalışmada, depo ön alanının dinamik ataması için Bölme-odaklı ve Sipariş- odaklı olmak üzere iki algoritma geliştirilmiştir. İki algoritma da en fazla kazanç getirecek sipariş mallarının ön depo alanına atanması fikrine dayanır. Bölme odaklı algoritmada herhangi bir bölme boşaldığında, en fazla kazancı getirebilecek olan mal boşalan bölmeye atanır. Bu karar kriteri Sipariş-odaklı algoritmada değişir ve daha önceden tanımlanan sipariş devrinin sonu olarak belirlenir. Bu tez çalışmasında, iki algoritma farklı depo tasarımlan için meydana getirdikleri kazançlar bakımından incelenmiştir. Kazanç yanında ön depo alanından yapılan sipariş mallarım toplama sayısı, arka depo alanından ön depo alanına yapılan mal ikmal sayısı ve talep edilen sipariş mallarının ön depo alanında yeteri kadar bulundurulamaması durumları performans kriterleri olarak kullamlabilir. Geçmiş çalışmalar genellikle ön depo alanındaki malların yerleşiminde değişen müşteri taleplerine göre meydana gelen dinamik değişimleri ele alır. Bizim çalışmamız ise malların arka depo alanından ön depo alanına değişen taleplere göre atanması ile ilgilenir. Ek olarak, ön depo alanının fiziksel bölmelerden oluştuğu düşünülürse, bu yaklaşım ile geliştirdiğimiz algoritmaların gerçek yaşamda uygulanabilirliği de kabul edilebilir. Çalışmamız depo kullanım etkinliğinin artırılması konusunda ilginç öngörüler sağlamaktadır. Her iki algoritmanın da avantaj ve dezavantaj lan farklı depo tasarımlar için gözlenmiştir. Bu öngörülerin yöneticilere doğru ön depo atama metotlarını seçebilmeleri için yardımcı olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis consists of two major parts. The first part is the presentation of two dynamic algorithms and the second part is the performance analysis of these algorithms using a real order data. In this study, two algorithms, Slot-based Dynamic Algorithm and Order-based Dynamic Algorithm are developed for dynamic forward area allocation. Both algorithms are based on the idea of reassignment of most profitable items to the forward pick area. For Slot-based Algorithm, the profitable item is selected whenever slot becomes empty. This decision criterion is changed in Order-based Algorithm and becomes the end of definite order cycle. This thesis attempts to determine savings gained by implementing two algorithms in various warehouse settings. Instead of savings, number of forward picks, replenishments between reserve and forward areas and finally number of stock outs are analyzed as performance measures. Earlier research focused mainly on the relocation of items only in the forward area according to the changing item popularity. On the other hand, our study addresses the issue of reassignment of items from reserve to forward slots in a volatile market environment. Additionally, the forward area is assumed to be a physical space consisting of slots, which makes our proposed algorithms convenient for real life applications. Our study provides interesting insights in order to increase warehouse efficiency. We observe the advantages and disadvantages of both algorithms in different warehouse settings. We believe that these insights help managers to select the robust methods for creating forward area allocations.