Açıklığının yüksekliğine oranı sabit çok katlı çelik binalarda ekonomik taşıyıcı sistemin belirlenmesi
Deciding economical bearing system of the many storey steel constructions when their ratio of aperture to height is constant
  1. Tez No: 139655
  2. Yazar: MUHAMMED RECAİ TARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. ZAFER ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Çelik yapılar konusunda hazırlanan Yüksek Lisans tezinde, aynı fiziksel ortamda bulunan açıklığının yüksekliğine oranı sabit çok katlı çelik yapılarda ekonomik taşıyıcı sistemin karşılaştırılması yapılmıştır. Üç bölümden oluşan çalışmada, birinci ve ikinci bölümlerde sistemlere etkiyen yükler hesaplanmış ve bu yükler altında bilgisayar programı yardımıyla statik ve dinamik analizi yapılmıştır. Hesaplanan bu değerler standartlara göre çözümlenerek kesitler seçilmiş ve tablolaşünlmışür. Son bölümde bu tablolalaşttrılmış sonuçlar değerlendirilmiştir. vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this Master thesis which is on steel constructions, a comparison of economical bearing system of the many storey steel constructions which are under the same physical conditions and when their ratio of aperture to height is constant, has been made. The thesis consists of three sections, in the first and second section loads affecting the systems were calculated and using a computer program under these loads static and dynamic analyses were carried out. Analyzing the Calculated values cross sections were chosen according to the standards and they were presented in tables. In the last section values in these tables were evaluated. vui