Enerji depolama sistemlerinin modellenmesi ve optimizasyonu
Modelling and optimisation of energy storage systems
  1. Tez No: 139880
  2. Yazar: NUMAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
ÖZET Bu çalışmada, atık ısının duyulur ve gizli ısı şeklinde depolanması incelenmiştir. Depolama ve boşaltma süresinin tahmini için bir model geliştirilmiş ve analitik çözümü verilmiştir. Modelde, toplam depolanan ısı enerjisi yalnız duyulur ısı şeklinde kabul edilmiş ve bu kabule uygun olarak ortalama değerler tanımlanmıştır. Kapsül içinde sıcaklık uniform kabul edilmiş ve gizli ısı duyulur ısı oranına bağlı olarak gizli ısı depolama sistemi için gerekli süre elde edilmiştir. Daha önce yapılmış deneysel veriler ile elde edilen kuramsal sonuçlar karşılaştırılmış ve sonuçta uyum olduğu gözlenmiştir. Ayrıca çalışma şartları altında ısı depolamanın davranışı incelenmiştir. Son olarak, bu çalışmanın özellikle akademik kullanıcılar kadar endüstriyel içinde olacağı sonucuna varılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Faz Değişim, Enerji Depolama, Matematiksel Model ve Optimizasyon.
Özet (Çeviri)
MODELLING AND OPTIMISATION OF ENERGY STORAGE SYSTEMS ABSTRACT In this study, storing latent and sensible energy of waste heat is examined. In order to estimate the duration of charging and discharging, a mathematical model is developed and analytical solution is given. In this model, total stored heat energy is assumed as only sensible energy and mean values are defined corresponding to above assumption. Comparative in the capsule is assumed as uniform. Depending upon the rate of latent heat / sensible heat, required duration for the latent heat storage system is obtained. Theoretical results which are compared with the experimental results of several researchers are in good agreement with each other. Moreover, under the different running conditions, heat storage behaviour is examined. Finally, this study will be especially useful for industrial users as well as academic users. KEYWORDS: Phase Change, Energy Storage, Mathematical Model and Optimisation.