Buji ateşlemeli bir doğalgaz motorunun performans optimizasyonu
Performance optimization of spark ignition a natural gas engine
- Tez No: 139881
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SÜRMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Buji Ateşlemeli Bir Doğalgaz Motorunun Performans Optimizasyonu Buji Ateşlemeli Bir Doğalgaz Motorunun Performans Optimizasyonu. Bu çalışmada benzin ile çalışan buji ateşlemeli bir motorun gaz yakıtlı hale getirilmesinde, çalışma şartlarının optimize edilmesi için kullanılabilecek pc tabanlı bir sistemin yazılım ve donanım olarak gerçeklenmesi hedeflenmiştir. Kullanılacak gaz yakıtı ile ilgili parametreler söz konusu olduğunda, ileriye yönelik temiz ve yaygın motor yakıtı olacağı düşünülen doğalgaz esas olarak alınmıştır. Programla dili olarak Turbo C kullanılmış olup yazılım ile donanım birbirini tamamlar tarzda sunulmuştur. Donanım kısmı ise dört parça olarak ele alınmış, her parçanın görevleri, devre şemaları ve sistemin çalışmasının anlaşılabilmesi için gerekli bilgiler yine detay verilerek anlatılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER Doğal Gaz Ateşleme sistemleri Ateşleme zamanlaması PC tabanlı otomasyon
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Performance Optimization of Spark Ignition a Natural Gas Engine In this study we aimed t o built up a pc based system, both as software and hardware, suitable for using optimization of operational parameters of a gasoline engine while c onverted t o gas-powered engine. W hen fuel p roperties n eeded p roperties o f a relatively clean p rospect, n atural g as ( NG), h ave b een c onsidered. T urbo C h as b een used as program language. For a better understanding of the system software and hardware forms have supported each other. The hardware of the system has been explained as four different parts. Basic functions, circuit diagrams of the hardware parts and necessary information to understand functioning of the system have been given in detail. KEY WORDS Natural Gas Ignition systems Ignition timing PC based Automation