Teğetsel girişli siklonlarda akım ve yük kayıplarının incelenmesi
Examined of flow and pressure losses in tangential cyclones
  1. Tez No: 139887
  2. Yazar: CİHAN TUĞHAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Bu çalışmada, öncelikle siklonların çeşitleri, yapıları hakkında genel bilgiler verilmiş ve teorik yaklaşımlar incelenmiştir. Bu çerçevede siklon performansına yönelik yapılan kuramsal çalışmalar incelenmiş, farklı deney sonuçlarıyla bu çalışmadan elde edilen hesap sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmada esas olarak yüzey pürüzlülüğünün farklı geometrik oran ve akış şartlarına bağlı olarak siklon performansına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Sonuçta pürüzlülüğün, kuramsal yaklaşımlarda belirgin olarak yer almamakla birlikte, siklon performansı üzerinde önemli etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT In this study, general information about kinds and structures of cyclones have been given and theoretical expressions have been investigated, at this connection, theoretical studies about the performance of cyclones is examined. The results of different experiments and calculation results of the study are compared The effects of surface roughness to the performance of cyclones related to different geometrical rates and flow conditions are examined experimentally. As a result, it is seen that roughness has an important effect on the performance of cyclones, even it does not occupy a place in theory.