Direkt dinamik problemin analitik çözümü
Analytical solutions of the direct dynamic problem
- Tez No: 139895
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
DİREKT DİNAMİK PROBLEMLERİN ANALİTİK ÇÖZÜMÜNÜN İNCELENMESİ ÖZET Yüksek lisans tez çalışmasının konusu olarak direkt dinamik problemlerin analitik çözümünün incelenmesi şeklinde bir araştırma konusu seçilmiştir. Yapılan tez çalışmasında yöntem olarak öncelikle mühendislik mekaniği ve maddesel noktaların kinematiği hakkında özet bilgi verilmiştir. Bir sonraki aşamada direkt ve ters dinamik problem kavramı üzerinde durulmuş ve direkt dinamik probleme örnek olarak verebileceğimiz merkezcil kuvvet etkisi altında hareket eden cismin hareketine ilişkin problemin, analitik çözümü ve gök mekaniğine uygulamaları incelenmiştir. Daha sonraki aşamalarda ise kutupsal koordinatlarda tanımlanan maddesel noktanın hareketine ilişkin diferansiyel denklemlerin, ZFr ve ZFe kuvvet bileşenlerinin farklı durumları için analitik çözümleri geliştirilmeye çalışılmıştır. Anahtar Kelimeler : Direkt Dinamik Problemi - Direkt dinamik ve ters dinamik problemleri Polar Koordinat Sistemi. - Merkezcil hareket - Non - Lineer Diferansiyel Denklem Çözümü.
Özet (Çeviri)
II INVESTIGATION OF THE ANALYTICAL SOLUTION OF THE DIRECT PROBLEMS OF THE DYNAMIC ABSTRACT This master thesis which has been done was devoted to the investigation of an analytical solution of direct dynamic problem. First, basics which about the subjects of the fundemental of the engineering mechanics were mentioned and then summarized the motion for a particle of mass m in polar coordinate system. Following stage; the difference between direct dynamic and inverse dynamic problems was explained ; a direct dynamic problem example about solving the differential equation of the motion of a particle acted by the central motion in polar coordinate system was given and then applications of the space mechanics were mentioned.(For example: the motion of a satellite ). The third stage and the others, an investigation into different states of force components was explained. Key Words : Direct Dynamic Problem-Direct and Inverse Problems- Polar Coordinate System Central Motion- Solution of the non-linear differential equation.