Uludağ'da yayılışı olan Linum L. Türleri üzerinde palinolojik araştırmalar
Palynological researches on Linum L. species distrubuted on Uludağ
- Tez No: 139894
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ill ÖZET ULUDAĞ'DA YAYttJŞI OLAN LİNUM L. TÜRLERİ ÜZERİNDE PALİNOLOJİK ARAŞTIRMALAR Bu çalışmada Bursa Uludağ'da yayılış gösteren dokuz Liman L. [Liman pamphylicum (Boiss.) Podp. subsp. ofympicum G. Kaynak et ö. Yılmaz, Liman nodiflorum L., Liman corymbulosum Reichb., Liman trigynum L., Liman ofympicum Boiss., Liman hirsutum L., subsp. anatolicum (Boiss.) Hayek var. anotolicum, Liman hirsutism L., subsp. anatolicum (Boiss.) Hayek var. platyphyttum Davis, Liman tenuifolium L., Liman beirme Miller.] taksonunun polen morfolojileri, herbaryum örnekleri kullanılarak Wodehouse Metodu'na göre ışık mikroskobu altında mcelenmiştir. Taksonlann polen tanımlan fotoğraf ve çizelgelerle verilmiştir. Çalışılan Liman L. ciminin polenleri taksonlar arasında benzerlik göstermektedir. Polenler, radyal simetrili, isopolar, trikolpat, oblat, suboblat, oblat-sferoid; polar görünüşte sirkular ve triangulardır. Bununla birlikte polen ölçüleri yönünden farklılıklar da göstermektedir. Anahtar Kelimeler : Polen, Morfoloji, Liman, Linaceae, Uludağ.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PALYNOLOGICAL RESEARCHES ON UNUM L. SPECIES DISTRIBUTED ON ULUDA? In this study, pollen grain morphology of nine Liman L. taxons [Liman pamphylicum (Boiss.) Podp. subsp. olympicum G. Kaynak et Ö. Yılmaz, Unum nodiflorum L., Limon corymbulosum Reichb., Liman trigynum L., Liman olympicum Boiss., Liman hirsutum L., subsp. anatolicum (Boiss.) Hayek var. anotolicum, Limon hirsutum L., subsp. anatolicum (Boiss.) Hayek var. platyphyllum Davis, Liman tenuifolium L., Liman beinne Miller.] distributed on Uludağ were examined under a light microscope by the useof Wodehouse Method. During the field study and investigations the herbarium specimens of the taxons were used. The identification of the taxons were given with photographs and tables. The pollen grains of the Liman L. taxons showed similarities amang themselves. The pollen grains are radial symmetrical, isopolar, tricolpate, oblate, suboblate, oblate-spheroid. Polar, circular and triangular in appearance. However, the differences from the view of pollen scales are also observed. Key Words : Pollen, Morphology, Liman, Linaceae, Uludağ.