Slope stability in open pit mines and some applications
  1. Tez No: 13999
  2. Yazar: BAYRAM KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZWJ B-û tezde, şev Kayma mekaniğinin ve şev stabilite analiz yöntemlerinin temel prensipleri, şev kayma tipleri ve farklı şev kayma tipleri için hazırlanmış şev stabilite analiz yöntemleri açıklanmış ve bu analiz yöntemleri için açıklayıcı örnekler verilmiştir. Açık işletmelerde meydana gelen kayşaları genel olarak dört ana gruba ayırmak mümkündür. Burada, en yaygın rastlanan Düzlemsel, Dairesel ve Kama tipi kaymalar ayrıntılı, Devrilme tipi kayma ise kısaca açıklanmıştır» Şev tasarım grafikleri, stereografik projeksiyonlar, ampirik ve matematiksel formüllere dayanan şev stabilite Analiz yöntemleri, her biri açık ocak madenciliğinde karşılaşılan bir problemi sembolize eden, bir veya daha fazla örnekle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis basic principles of slope failure mechanics and slope stability analysis methods, types of slope failures, and slope stability analysis methods prepared "'for different slope failure types are explained and related examples are described. Slope failures encountered in Open-Pit mining can be generally grouped into four common types. The most common types {Planar, Circular and Wedge) are explained in detail and Toppling type is briefly described in this study. Slope stability Analysis Methods based on Slope Design Charts, Stereographies! Projections and empirical and Etatheisatical formulations, are described in detail Kith one or more examples each representing a problem encountered in Open-Pit saining operations.