The Distribution and the demand structure of second homes on İzmir coastal areas
- Tez No: 14000
 - Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ARKON
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
 - Yıl: 1991
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 186
Özet
Günümüzdeki önemli planlama problemlerinden biri de? ikin cil konutlar tarafından etkin bir şekilde kullanılmakta olan kıyı alanları planlama sı dır. Kıyılardaki ikincil ko nut gelişmeleri, kıyı arazilerinde ve kullanıcılara yöne ik olarak önemli sorunlara neden olmaktadır « Ancak ikin cil konutların bütün olumsuz etkilerinin yanısıra tüm hızlarıyla kıyıyı kuşatırcasına gelişmelerine devam etti ği de bilinmektedir. İkincil konutları böylesi gelişmelerinden ötürü soyutlamak mümkün değildir, İkincil konutları inkar etmek yerine 9 planlama problemi olarak ele alıp gelişme süreçlerini açıklamaya çalışmak konuyu anlamak adına daha anlamlı ola caktır. Konunun incelenmesi gereken pekçok boyutundan bir tanesi de budur. Bu çalışma? izmir ili kıyılarındaki ikincil konutların açığa çıkıp geliş mesinde etkin rol oynayan faktörleri ? özel likle ikincil konut kullanıcı talep yapısı üzerinde durarak irdelemeyi amaçlamıştır «, Talep yapısının değerlendirilme sü reci ise İzmir kıyı bölgesinde belirlenmiş olan 3 örnek alt- gede yapılan bir dizi anket çalışmasıyla gerçekleştirilmiş Çalışmanın birinci bölümünde ikincil konut tanımı ve etki lerini anlatan ikincil konut olgusu incelenmiş ve açıklanmıştır. İkinci bölümde o ikincil konutların ortaya çıkıp gelişmesinde etkin rol oynayan makro ve micro boyutlu etmenler üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, ikincil konutların dağılımında etkin rol oynayan faktörler İzmir İli kıyıları özelinde ele alınmış ve ikincil konut kullanıcı talep yapısına yönelik olarakgerçekleştirilen analitik çalışmama bulgularına yer ve rilmiştir- Böylece kullanıcı talep yapısı- ikinc il konut ilişkisi açıklanmaya çalışılmıştır" Araştırına sonunda ancak üst gelir gruplarına hizmet et mekte olan ikincil konutların ; kullanıcıların kabul ettik leri vs değişken olabilen kriterler doğrultusunda ku llanılageldiği» mekanda yer seçtiği belirlenmiş ve bu ilişkile rin..planlama boyutunda, değerlendirilmesi gereken bir konu olduğu saptanmıştır»
Özet (Çeviri)
SUlüâRT nowadays one of the main planning problems is coastal areas that have been, increasingly and inefficiently used especially by second homes. These developments have caused to essential problems on the coastal areas and on the users or usages. But all besides of these negative effects of second hoses, they have located on increasingly with covering the whole coastal areas. Second homes couldn't be denied because of their massive increases- Instead of denying them it is better to handle as a planning problem and try to explain the process of its developments for being understandable the subject» fhis is one of the main aspects of the subject which has to be searched for. fhis study have aimed to evaluate the second home develop ments with the way of evaluating the influencing factors of second home developments and especially with the demand structure of users on the coastal areas of Izmir Province. During the evaluation of demand structure, there have been realised a questionnaire survey for Izmir coastal areas in about 3 sample sub-regions which are defined in the study. In the study, the first chapter have dealth with the phe nomens of second homes that have defined the second homes and their impacts. In the second chapter, the influencing factors of second hoses have been searched for and osacrc and aicro factors have been explained. In the third chapters the distributions of second homes with influencing factors have been evaluated for the coasts of Izxe.1t province and besides the analytical study about demand structure of users has been defined. By thatWay, the evaluations between demands of users to second homes and their distributions have been death with. In the analytical study it is found that the users who are fros higher income groups could support the units and they have used their units in their acceptable criteria have shaped the locational distributions of second homes.