Maden imalat haritalarının sayısallaştırılması ve etkin kullanım imkanlarının araştırılması
A study on the use of digitized coal mine plans for underground modeling, provisory and product planning
  1. Tez No: 139990
  2. Yazar: HAKAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL KUŞÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi MADEN İMALAT HARİTALARININ SAYISALLAŞTTRILMASI VE ETKİN KULLANIM İMKANLARININ ARAŞTIRILMASI Hakan ŞAHİN Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Anabilim Dalı Tez Danışmanı: Prof. Dr. Şenol KUŞÇU Eylül 2003, 105 sayfa Günümüzde elektronik teknolojisi ve buna bağlı olarak bilgisayar teknolojisindeki gelişmeler insan ve bilginin olduğu her alanda bilgisayarları kullanmayı gerektirmektedir. Bilgisayarların kullanılması ile rutin işler bir otomasyona tabi tutularak ekonomiyi ve işgücünü ilgilendiren yararlar sağlanabilmektedir. Bir yanda güvenlik öte yanda maksimum verimliliğin birlikte gerçekleştirilmesi gereken madencilik sektöründe de otomasyonun önemi oldukça âzladır. Bilindiği üzere maden imalat haritaları, maden işletmelerinde her an el altında bulundurulmak zorunda olunan grafik altlıklardır. Bu haritalar, bir işletmenin yönetimi, işletilmesi, faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gelişmesi ve sürdürülebilmesi için kullanılan en önemli bilgi kaynaklarıdır. Yıllarca kullanımda kalan bu grafik haritalar zamanla eskimekte, kullanım ve ortam koşullarından dolayı deforme olmakta, üzerindeki bilgi ve detay yoğunluğunun ıııÖZET (devam ediyor) sürekli güncellemelerle artması nedeniyle de kullanılmaları zorlaşmaktadır. Bu nedenlerle ve gündemde olan madencilik bilgi sistemine altlık oluşturulması ve haritalardan daha etkin yararlanılması amacıyla, mevcut yeraltı imalat haritalarının sayısallaştırılması ve sayısal haritalara dönüştürülmesi ihtiyacı ortaya çıkmıştır. Bunun için yapılan çalışmada öncelikle maden imalat haritaları ve maden imalat haritalarında kullanılan semboloji kavramı ele alınmış, ardından kullanılan sayısallaştırma yöntemi ve taranmış görüntülerin vektörleştirilerek modellenmesi üzerinde durulmuştur. Zonguldak Taşkömürü Havzası Kozlu Bölgesinde seçilen uygulama alanına ait bir adet yeraltı imalat haritası paftası sayısallaştınlarak üç boyutlu sayısal haritaya dönüştürülmüştür. Bu dönüşüm ile yeraltı çalışma ortamı, AutoLISP programlama dili kullanılarak geliştirilen programlar ve boru-aks tekniği (pipe-line technique) ile sayısallaştırılarak, modellenmiştir. Yapılan sayısallaştırma işlemini hızlandırmak amacıyla semboloji kütüğü oluşturulmuştur. Sayısallaştırma ve modelleme işleminden sonra elde edilen 3 boyutlu modelin madencilik uygulamaları için nasıl kullanılabileceği, çeşitli örnekler üzerinde değerlendirilmiştir. Anahtar Kelimeler : Maden İmalat Haritası, Sayısallaştırma, Üç Boyutlu (3-B) Modelleme, Maden Haritacılığı, Modelleme Teknikleri, Yeraltı Madenciliği, Semboloji, AutoLISP, boru-aks tekniği, pipe-line teknik. Bilim Kodu : 616.04.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M.Sc. Thesis A STUDY ON THE USE OF DIGITIZED COAL MINE PLANS FOR UNDERGROUND MODELING, PROVISORY AND PRODUCT PLANNING Hakan ŞAHİN Zonguldak Karaelmas University Institute for Applied Sciences Department of Geodesy and Photogrammetry Engineering Thesis Advisor: Prof- Dr. Şenol KUŞÇU September 2003, 105 pages Computers are introduced to every science discipline as a result of novel developments in electronic and computer technology. Routine works aiming at cost effectivity and ergonomy can be automized using computers. Automation plays a key role in mining sector where security at one side and productivity at the other side are to be realized together in harmony. One of the main components of the sector is mine plans. These are the most important source for successful administration, management, and for safely maintenance of the mining activity. Analog plans produced before the emergence of computer mapping are being outdated. They are exposed to deformation due to medium conditions and their use are becoming more difficult as a result of increased detail density following many updates. Because of the reasons given above the existing analog mine plans should be digitized and modeled in 3D.ABSTRACT (continued) The study begins with the description of mine plans. Symbology in a general sense and its adaptation for mine plans follow. Digitizing methods and modeling of digitized images in vector form are explained. An application area in the Zonguldak Kozlu coal mining basin has been chosen and a mine plan has been digitized and modeled using AutoLISP and the so called pipe-line technique. Symbology record has also been generated in order to speed up the digitizing process. How the generated 3D model in mining applications can be used is evaluated on selected diverse examples. Keywords :Mine plan, digitizing, 3D modeling, mine mapping, rendering techniques, underground mining, symbology, AutoLISP, pipe-line technique. Science Code : 616.04.01 vi