Farklı endüstriyel sektörlerdeki kapalı çalışma ortamları için gürültü haritalarının hazırlanması, analizi ve gürültü kontrol önerileri
Preparation of noise maps for closed work environments in different industrial sectors, their analysis and noise control proposals
- Tez No: 623380
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RİZA MOTORCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesi ile birlikte farklı sektörlerde artan makine kullanımı sonucu makinelerin çalışması ve kullanımı esnasında ortaya çıkan endüstriyel gürültü aynı ortamda çalışan işçi ve operatörler için önemli bir fiziksel risk etmeni olmaktadır. Endüstriyel gürültüden korunmak için genellikle pratik ve ekonomik görünen kişisel koruyucu donanımlar (KKD) kullanılmaktadır. KKD'ler çalışanları endüstriyel gürültünün etkilerinden koruyabilmekte, ancak gürültünün kaynağında yok edilmesine ya da azaltılmasına katkı sağlayamamaktadır. Bu bağlamda, atölye ve imalat ortamları kurulurken ya da revize edilirken kullanılacak gürültü haritaları ile İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) açısından riskli bölgeler çok daha kolay tespit edilecek ve gerekli parametrelerinin analizi sonucu gürültünün çalışanlar için etkisiz hale getirilmesi sağlanarak proaktif bir yaklaşım sergilenmiş olunacaktır. Bu çalışmada, pres, tekstil, makina ve mobilya imalat olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteren işletmelerin gürültü maruziyetinin yüksek olduğu atölyelerinde endüstriyel gürültü ölçümleri yapılmış ve gürültü haritaları hazırlanmıştır. Gürültü haritalarının değerlendirilmesinden sonra gürültünün önlenmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Yapılan çalışma sonucunda en yüksek kapalı ortam LAeq değerleri tekstil ve presle imalat atölyelerinde, en yüksek kapalı ortam LCpeak değerleri ise makina imalat ve presle imalat atölyelerinde ölçülmüştür. Kapalı ortam ölçümlerine katkı sağlaması açısından dozimetreler ile çalışanlar üzerinden alınan kişisel maruziyet LEX,8saat değerleri tekstil ve presle imalat sektörlerinde diğer iki sektöre kıyasla daha yüksek çıkmıştır. Dozimetreler ile yapılan LCPeak ölçümlerinde ise tekstil sektöründe en yüksek değerler elde edilmiştir. Maruziyet eylem ve sınır değerlerine göre renklendirilerek oluşturulan gürültü haritaları sayesinde atölyelerde İSG açısından fiziksel bir risk etmeni olan endüstriyel gürültünün oluştuğu riskli bölgeler ayrıntılı bir şekilde tespit edilmiş ve en uygun önleme yöntemleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid advancement of technology, the industrial noise generated during the operation and use of machinery as a result of the increased use of machinery in different sectors is an important physical risk factor for workers and operators working in the same environment. Personal protective equipment (PPE), which appears practical and economical, is generally used to protect against industrial noise. PPE can protect workers from the effects of industrial noise but cannot contribute to the elimination or reduction of noise at its source. In this context, with the noise maps to be used during the establishment or revision of the workshop and manufacturing environments, the risky areas in terms of Occupational Health and Safety (OHS) will be identified much more easily and as a result of the analysis of the necessary parameters, a proactive approach will be exhibited by neutralizing the noise for the employees. In this study, industrial noise measurements and noise maps were prepared in workshops where presses, textiles, machinery and furniture manufacturing activities are high in the sectors with high noise exposure. After the evaluation of noise maps, suggestions for noise prevention were presented. As a result of the study, the highest indoor LAeq values were measured in textile and press manufacturing workshops and the highest indoor LCpeak values were measured in machine manufacturing and press manufacturing workshops. In order to contribute to indoor measurements, LEX, 8h values were higher in textile and press manufacturing sectors compared to two other sectors. In LCpeak measurements with dosimeters, the highest values were obtained in textile sector. In order to prevent industrial noise which is a physical risk factor in terms of OHS, risk zones in the workshops have been determined in detail, more effective evaluations have been made and the most appropriate measures have been provided by means of noise maps colored by exposure action and limit values.