SPEX tipi alaşımlama cihazının tasarımı, imalatı ve alüminyum-bazlı kompozit tozlarının üretimi
Design and production of SPEX type mechanical alloying machine and characterization and production of aluminium - based composite powders
- Tez No: 139992
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELMAS SALAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Modern teknolojinin avantajlarından biriside bazı metal ve alaşımların işlenmeden şekillendirilmesidir. Böyle bir avantaj çoğu kez klasik tekniklerde görülmez. Mesela, düşük ergime sıcaklığına sahip bir malzemeyle, yüksek ergime derecesine sahip diğer bir malzemeyi klasik tekniklerle alaşım yapmak zordur. Mekanik Alaşımlama karmaşık alaşımlarda erime ve katılaşma esnasındaki pek çok problemlerden kaçınmak ve katı haldeki alaşım tozlara uygulanabilirliği bakımından son yıllarda ilk sıralarda gelmektedir. mÖZET (devam ediyor) Bu çalışmada laboratuvar boyutlu, araştırma amaçlı SPEX tipi mekanik alaşımlama/öğütme değirmeninin tasarımı ve imalatı yapılmıştır. İmal edilen bu değirmende su ve gaz atomizasyonu ile üretilmiş Al tozları TİB2 tozları ile karıştırıldı ve argon atmosferi kullanılarak mekanik olarak alaşımlandırıldı. İşlem sabit hızda ve işlem kontrol kimyasalı %2 stearik asit kullanılarak yapıldı. Hacimce %5, %10 ve %15 T1B2 içeren Al tozları 5, 10, 15 ve 30 dakika süre ile mekanik alaşımlama işlemine tabi tutuldu. Üretilen AI-TİB2 toz malzemeler ışık ve taramalı elektron mikroskobu, EDX analiz ve toz boyutu analiz testlerine tabi tutuldu. Yapılan incelemeler hacimce %15 TİB2 içeren alaşımın öğütülebilirliğinin daha iyi olduğunu gösterdi. Anahtar kelimeler : Mekanik Alaşımlama, Toz metalürjisi, Kompozit Malzemeler. Bilim kodu : 626.20.01 iv
Özet (Çeviri)
One of the advantages of modern techonology is to shape some metal and alloys without machining. Such and advantage may not always be found in conventional methods. For example, it is difficult to produce an alloy with two materials, one of which has low and the other has high melting temperatures in conventional alloying techniques.ABSTRACT (continued) Mechanical alloying is one of the leading methods that provide one to avoid problems encountered in complex alloys during melting and solidification and to use alloying powders in solid state. In this study, a laboratory dimension, research motivated SPEX type machanical alloying/grinding mill has been designed and produced. By using this mill, water and gas atomized powder particles of aluminium were mixed with powder particles of TİB2 and mechanically alloyed in an argon atmosphere. The processing velocity was constant and 2% stearic acid was added as a process control agent. Al powders containing 5, 10 and 15 vol. % of TİB2 were mechanically alloyed in the mill for 5, 10, 15 and 30 minutes. Light and scanning electron microscopy, along with energy dispersive x-ray analysis (EDX) and particle size analysis tests were performed on these AI-T1B2 alloys. The results showed that the alloy containing 1 5 vol% of TİB2 had better grindability. Key Words : Mechanical Alloying, Powder Metallurgy, Composite Materials. Science Code : 626.20.01 VI