Blasting in open pits and mechanics of fragmentation by detonation
  1. Tez No: 14001
  2. Yazar: GÜRCAN KONAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL KÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ABSTRACT In this study, hole patterns employed and technical proper ties of explosives and initiators of different types used in open pits have been investigated and the affects of these on rock fragmentation described. In the second part of the study, the results of drilling and blasting works in a limestone quarry at Tzis.1t and an overburden removal panel at Soma have been investigated, after investigating both pits which use the same explosive (ANFO) but employing different hole patterns, it has been seen that the blasting efficiency at Soma, where the holes are drilled with a certain angle (inclined) is higher. OZET Bu çalışmada, açık işletmelerde uygulanan delik dizaynları ve kullanılan değişik türdeki patlayıcı ve ateşleyicilerin teknik özellikleri incelenerek bunların kayaçların parçalan ması üzerindeki etkileri irdelenmiştir Çalışmanın ikinci bölümünde ise İzmir `deki bir kalker ocağı ile Somarda bulunan bir dekapaj panosunda delme-patlatma çalışmaları incelenerek elde edilen sonuçlar irdelenmiştir» Aynı tür patlayıcının (ANFO) kullanıldığı, farklı delik dizaynı ile çalışan bu iki ocaktan patlatmaların eğimli deliklerle yapıldığı dekapaj panosunda patlatma veriminin daha iyi olduğu görülmüştür. /
Özet (Çeviri)