Dağıtık web önbellek mimarileri
Distributed web cache architectures
- Tez No: 140056
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. F. ERDOĞAN SEVİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Günümüzde Internet üzerinde bulunan ve ulaşılan bilgi miktarı çok büyüktür ve her geçen gün dramatik olarak artmaktadır. Bu bilgilere ulaşma hızını artırmak için bilinen metotlardan biri gerekli dosyaların bir çok kopyasını dünyanın değişik yerlerinde tutmaktır. Diğer bir metot ise web bilgilerinin daha sonra kullanmak için geçici olarak saklanmasını sağlayan web önbellek sunuculardır. Web önbellek sunucular tek başına çalıştıkları gibi sunucuların kendi bilgi ve kaynaklarını başka sunucular ile paylaşabilmelerini sağlayan dağıtık web önbellek sunucuları olarak da çalışabilmektedirler. Dağıtık önbellek sunucuların amaçlan hizmet süresini, kaynak sunucu üzerinde yapılan iş miktarını, kaynak sunucuya bağımlılığı ve toplam ağ trafiğini azaltmaktır. Bu tezde çeşitli dağıtık önbellek sunucu sistemlerinin özellikleri ve sistemlerin performans artırımı sağlamak için kullandıkları metotlar incelenmiştir. Her bir sistem istek yönlendirme, yük dengeleme, tutarlılık, ölçeklenebilirlik ve performans kriterlerine göre karşılaştınlmıştır. Ayrıca tezin ikinci bölümünde bu kriterlere dayanarak özgün bir dağıtık web önbellek sunucu tasarımı ve gerçeklenmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today, the information accessed and present on the net is found in large amounts and this is increasing dramatically day by day. In order to increase the speed of access to this information, one of the known methods is keeping various copies of the required files in different places on the earth. Another method is the web cache servers which stores web information temporarily in order to use it later. As web cache servers function alone, they can also function as distributed web cache servers which enables sharing its own information and resources with other servers. The aim of distributed cache servers is to reduce the service time, the work done on the resource server, the dependency on the resource server and overall network traffic. Through this thesis, various methods of the distributed cache server systems for increasing systems performance and properties is evaluated. Each system is compared on the request forwarding, load balancig, stability, scalibility and performance criterias. Also in the second part of the thesis, a custom distributed web cache server design and implementation is realized based on these criterias.