Anlamsal web verisi üzerinde kural tabanlı dağıtık çıkarsama
Rule based distributed reasoning over semantic web data
- Tez No: 291169
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çıkarsama, veri içinde gizlenmiş bilgiyi keşfetme yeteneğidir. Amaçları internet üzerindeki veriyi anlamak ve yorumlamak olan Anlamsal Web uygulamaları için çıkarsama kabiliyeti hayati bir önem taşımaktadır. Bu amaçla geliştirilen tanımlama dilleri, çıkarsama işleminin bilgisayarlar tarafından yapılabilmesini sağlamaktadırlar.Ancak, RDFS ve OWL gibi Anlamsal Web'i destekleyen gösterimlere ait veriler daha şimdiden çok büyük boyutlara ulaşmıştır ve bu büyük veri setlerinin üzerinde çıkarsama işleminin gerçekleştirilmesi Anlamsal Web uygulamalarının önündeki en büyük problemlerden birisidir.Bu tez kapsamında geliştirilen algoritma ve yöntemlerle hem büyük veri setlerinin düşük bellek kapasiteli bilgisayarlarda RDFS düzeyinde çıkarsanabilmesi sağlanmış, hem de ölçeklenebilir ve yüksek hızlanma sağlayan bir dağıtık çıkarsama sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Reasoning gives computers the ability to find out implicit information hidden in data. It?s a vital ability for semantic web applications since they aim to understand and interpret the data on the World Wide Web. Developed for this purpose, description languages such as RDFS and OWL enable computers to do the reasoning automatically.However, the amount of data in semantic web supporting notations has already grown to vast amounts and reasoning of these large data sets is one of the challenges for semantic web applications.The algorithms and methods developed in this thesis enable RDFS level reasoning of large data sets with limited resources, and they together build up a scalable distributed reasoning approach with high speedup.