Seçilmiş Hikayeler dergisinde edebi tenkit
  1. Tez No: 140076
  2. Yazar: HABİL YALEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 485
Özet
477 ÖZET Bir sanat eserini anlamak, açıklamak, çözümlemek şeklinde ifade edebileceğimiz eleştiri kelimesi, günümüzde daha çok edebiyat alanında kullanılan bir kavramdır. Bir edebî eserin belirli kurallar dahilinde olumlu- olumsuz yönlerinin ortaya koyularak çözümlenmesi demek olan eleştiri, eserin edebiyat tarihi içindeki yerinin belirlenmesi bakımından da önemli bir yazı türüdür. Divan edebiyatındaki tezkirelerde ilk örneklerine rastladığımız tenkit, Tanzimat'la birlikte edebî bir tür olarak edebiyatımızdaki yerini almıştır. Batı edebiyatına ait ilk edebî örneklerin ortaya konulmaya başlandığı 1860'h yılların başında makalelerde ve bazı kitapların önsözlerinde eleştirel söylemlere rastlanılmıştır. Tanzimat döneminde yoğun olarak faaliyet gösteren gazete ve dergilerde de eleştiri yazıları yayımlanmaya başlanmıştır. Çalışmamız 1947-1957 yılları arasında yayımlanan Seçilmiş Hikâyeler Dergisi'ndeki eleştiri yazılarını incelemeyi amaç edinmiştir. Salim Şengil yönetiminde 66 sayı çıkan dergi, edebiyatımızdaki küçük hikâyeciliğin gelişmesini sağlayan önemli bir edebî faaliyettir.
Özet (Çeviri)
478 ABSTRACT The word criticism which we may express as understanding, explaining and analyzing a work of art is nowadays a concept more widely used in the field of literature. Criticism, which means analysis of a literary work within certain rules introducing positive-negative respects, is also an important form of literature considering determination of the work in literature history. Criticism which we see the first examples in Divan literature has taken its place as a literary form in our literature starting from Administrative Reforms period. In early 1860's when first Western literary examples started, critical expressions appeard in articles and forewords of some boks. Critical writings started to be published in newspapers and magazines active in the Administrative Reforms period. Our study aims to investigate the critical writings that were published in Seçilmiş Hikayeler Magazine between 1947-1957. The magazine that was published 66 issues by Salim Şengil is a significant literary act that helped development of short story in our literature.