A Control system for the parallel inverter used in induction heating
Endüksiyon ısıtma amaçlı paralel evirgeç kontrol sistemi
- Tez No: 14014
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALDUN KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET ENDÜKSİYON ISITMA AMAÇLI PARALEL EVIRGEÇ KONTROL SİSTEMİ TOKER Kadir Atillâ Elektrik & Elektronik Müh. 'de Yüksek Lisans Tezi Yönetici: Haldun KARACA Şubat 1990, 104 Sayfa Bu tezle, pratik bir endüksiyon ısıtma cihazı tasarlandı ve yapıldı. Analog ve sayısal entegre devre elemanlarının her ikiside yapım için kullanıldı. Tasarım amaçları; güvenilir, esnek yapılı, az bakım isteyen, kolay bir kullanıma ve düşük maliyete sahip bir ünitenin gerçekleştirilmesidir. Evirgeçteki mosf etlerin ateşleme açılarının kontrolü için faz kilitlemeli çevrim, sürücü, mikrokontrol, akım örneklemesi, filtre ve besleme devreleri ile kartları tasarlandı ve yapıldı. Tank devresinin rezonansta tutulması sağlanarak, aktif gücün ısıtma boyunca verimli olarak fırın bobinine aktarımı sağlandı. - iii -
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CONTROL SYSTEM FOR THE PARALLEL INVERTER USED IN INDUCTION HEATING TOKER Kadir Atillâ M.S. in EE Supervisor: Haldun KARACA February 1991, 104 Pages With this thesis, a practical control system of the parallel Mosfet inverter used in induction heating device is designed and constructed. Both analog and digital integrated circuit elements are used for construction. The design objectives were to realize a higly reliable, flexible, low maintenance and easy to use inverter (induction heating) unit in a low cost. To control of triggering Mosfets, phase locked loop (PLL), driver, microcontroller, direct current transformer, filter and power supply circuits have been designed and realized. The tank circuit was kept close to resonance, and active power was transferred to the furnace coil efficiently throughout the heating cycle. - 11 -