Microcontroller based step motor drive systems
- Tez No: 14013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. N. SUHA BAYINDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1991
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Bu çalışmada MCS-8031 ve MCS-8098 mikrodenetleyicileri kullanılarak mikroadımlama adım-motor sürme yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntem bir PM adım moto ra uygulanmıştır. Mikroadımlama sürücü işareti olarak üçgen ve sinusoidal dalga şekilleri kullanılmıştır. Mik roadımlama tekniği, adım motorlarının hassasiyetini arttırırlar. Ancak, sürme için çok karmaşık elekronik devre lere gereksinim duyulur. Ill
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the microstepping step motor control methods are investigated using microcontrollers such as MCS-8Ö31 and MCS-8098. Triangular and sinusoidal microstepping configurations are used. Pull-in and pull-out torque tests are applied on the step motor with logic sequence drive and the measured characteristics are presented» Microstepping techniques are being used for better resolution in stepper motor drives. However the implementation of microstepping, together with control strategies neccessitates a very complex electronic circuitry. The electronic circuit may be simplified to a great extent by the use of microcontrollers.