Armenians in the Ottoman Empire according to İkdam 1914-1918
İkdam'a göre Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeniler 1914-1918
  1. Tez No: 140318
  2. Yazar: MÜNEVVER GÜNEŞ EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
oz İKDAAfAGÖRE OSMANLI İMPARATORLUĞUNDA ERMENİLER 1914-1918 Güneş Eroğlu, Münevver Yüksek Lisans, Tarih Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Ömer Turan Eylül 2003, 177 sayfa Bu çalışma Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeniler 1914-1918 arasında İkdam' m haberlerine dayanarak verecektir. Birinci Dünya Savaş 'ı sırasında Ermeniler'in sosyal, ekonomik, dini, politik, kültürel ve eğitim hayadan yine İkdam' m haberlerine dayandırılarak verilecektir. Ermeniler'in Milliyetçilik hareketlerinden nasıl etkilendiği ve Ermeniler arasında bu hareketin doğmasına neden olan etkenler de verilecektir. Milliyetçiliğin Ermeniler üzerindeki etkisi ve 19. yüzyıl'ın son çeyreğinde ve 20. yüzyılda 191 8 'e kadar olan dönemde Ermeniler ve Osmanlı İmparatorluğu arasındaki çekişmelerde anlatılacaktır, ikdam' m haberleri ışığında yerdeğiştirme işlemine giden yol, yerdeğiştirme işlemi ve sonuçlan da anlatılmaya çalışılacaktır. Anahtar kelime: İkdam, Ermeniler, Tehcir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ARMENIANS IN THE OTTOMAN EMPIRE ACCORDING TO IKDAM 1914-1918 Güneş Eroğlu, Münevver M S., Department of History Supervisor: Assoc. Prof. Ömer Turan September 2003, 177 pages This thesis analyzes the Armenians in the Ottoman Empire according to the news of Ikdam during the period from 1914 to 1918. The social, economic, religious, political, cultural and educational lives of the Armenians will be examined in the light of the news of Ikdam during the World War I hi this thesis the effects of nationalism on the Armenians and the reasons of the emergence of the Armenian nationalism will be pointed out too. Because Armenian nationalism mat started in the last quarter of the 1 9tih century and continued until the 20th century caused problems between the Ottoman Empire and the Armenians. By the light of the ikdam' s news, the way towards the relocation process, also the relocation process itself and its results will be explained as welL Key word: Ikdam, Armenians, Relocation. Hi