Eğitimde fırsat eşitliği
Equality of opportunity in getting education
- Tez No: 140334
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZETTİN ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Economics, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Tezin konusu“Eğitimde Fırsat Eşitliği”dir. Çalışmada eğitim kavramı, eğitim hizmetinin niteliği ve eğitimde fırsat eşitliği konulan ele alınmıştır. Fırsat eşitliği konusu kamusal işlevler ve kamusal müdahaleler bağlamında kamu harcamaları başlığı altında açıklanmıştır. Kamu harcamaları kavramının 1950'li yıllardan itibaren iktisatçılar tarafından ele alınmasıyla birlikte, eğitim harcamaları da önem taşır hale gelmişti. Toplumdaki eşitsizliği azaltmanın önemli bir aracı, toplumdaki bireylere eşit eğitim imkanı sunmaktır. Bu nedenle devletçe desteklenen kamu eğitimi, büyük bir önem taşımaktadır. Ancak, Türkiye'de 1970-2002 yılları arasında eğitim harcamaları üzerine yapılmış olan çalışmalar dikkate alındığında, eğitimin gereken ilgiyi görmediği anlaşılmaktadır. Özellikle yapısal uyum politikalarıyla eğitimin yeniden tanımlanması gündeme getirilmektedir. Bu anlamda da eğitim, piyasa sürecine taşınmaya başlamıştır. Bu açıdan kamu harcamalarının azaltılması yönünde uygulanan politikalar, eğitim hakkını da önemli ölçüde zedelemektedir. Eğitim sorunu sosyal bir problemdir ve bu problemin çözümü kamu politikaları çerçevesinde geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is“Equal Oppurtunity in Education”. In the study, the definition of education and equal oppurtunity issue in education in the provision of the service are discussed. The issue of equal oppurtunity in getting educational service is explained under the tittle of public functions and public interferences in the chapter of public expenditures. After the emphasis on public expenditures has been strenghtened in relevant literature after 1950's, educational expenditures have been brought to the forefront. It is understood that social inequality can be lessened by providing equal educational oppurtunity to the public. Therefore, public provision of educal services has a great role in a society in promoting it towards social ends.. However, an overwiev of studies carried out between 1970 and 2002 on educational services in Turkey demonstrate that education has not attracted desired attention. Especially, in the face of newly adopted“Structural Adjustment Policy”, educational service is being redefined in the context of supply-side economics and is being shifted to the private financing system accordingly. Such policies implemented to curtail public expenditures have had detrimental effect on weaken the right of citizens to free access to educational services. Educational issue is an important social phenemonen and should be developed within the context of public and social policies to fiillfill the social aim. IV