Tahvil derecelendirilmesi ve bir örnek uygulama
Bond ratings and an examplary practice
  1. Tez No: 140333
  2. Yazar: AHMET HARUN ERMURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKEL MİNİBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
oz Derecelendirme, menkul kıymetler ihraç eden kuruluşun, ihraca ilişkin anapara ve faiz yükümlülüklerini zamanında yerine getirme konusundaki yeterliliğinin çeşitli semboller aracılığıyla sınıflandırılmasıdır. Derecelendirme bir şirketin veya bir kamu kurumunun gelecekteki borç ödeme kapasitesini ya da borcunu ödememe riskini tahmin etmeye çalıştığı için tüm diğer uzun vadeli analizler gibi belirli ölçüde sübjektiftir. Vestel Elektronik Aş.'nin derecelendirilmesinde 19 adet sübjektif değişken tespit edilmiştir. Temelde oran analizine dayanan değişkenler, şirketin 1999-2001 yıllan arasındaki dönemi içeren bilgilerini yansıtmaktadır. Ayrıca yapılan ülke, sektör ve şirket riski analizleri ile de Vestel' in nihai derece notu bir ölçüde test edilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma sonunda Vestel' in tahvil ihracı, özellikle yüksek borçluluğu ve ülke riski nedeniyle oldukça riskli bulunmuştur. ABSTRACT Rating, by using various symbols for classification, is the performance evaluation process of a company, which exports its securities in the form of bonds and bills, in terms of its ability to meet capital and payment obligations within time limits. Rating is relatively subjective like all other long-term analysis since it tries to deal with forecasting analysis about a public or a private company's future payment capacity or risk of debt non-payment. In rating Vestel Electronics Inc., 19 different subjective variables have been noted. The variables that are essentially based on ratios analysis are reflecting company's date covering the period between 1999-2001. Furhermore, together with the company and sector risk analysis, Vestel' s final score rating has been in a way tried to be tested. Resulting verdict of this study finds Vestel' s bond issue too high risk on the grounds of country risk coupled with especially its high indebtnees. m
Özet (Çeviri)