Örgütsel bağlılık ve intranetin örgütsel bağlılığa etkisi üzerine bir araştırma
Organizational commitment and a research on effects of intranet on organizational commitment
  1. Tez No: 140351
  2. Yazar: ÖZGÜR ŞAHİNTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Davranış Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
oz Faaliyet konusu ne olursa olsun işletmelerin vazgeçilmez öğesi“çalışanlaradır. Çalışma hayatına paralel olarak çalışanların beklentilerinin de değişmesi ile birlikte yeni yönetim anlayışları, günümüz modern işletmeciliğinde yerlerini almaktadırlar. Çalışanların beklentilerinin karşılanması işletmeler açısından iki sebeple önem arzetmektedir; iş performansı ve süreklilik. Çalışanların işletmedeki kariyerlerini ve performanslarını sürekli kılmak adına, prim sistemleri veya kıdem/emeklilik programlan gibi çeşitli uygulamalar işletmeler tarafından tercih edilmektedir. Bu ve benzer uygulamalarda kişinin çalışmasının temel sebebi olan maddi kazanç öğesi ön plandadır. Beklentileri sadece hayatını devam ettirmekle sınırlı olmayan ”insan“ sosyal bir varlıktır. Çalıştığı kurumla arasındaki ilişki sadece bir ”maddiyat“ ilişkisi ile sınırlı kalmamaktadır. Çeşitli boyutları ile işletmedeki paylaşımlar, kişinin kariyerine yön verecek kadar etkili olabilmektedir. Çalışan davranıştan ile ilgili ”örgütsel bağlılık“ kavramı işte bu farklı katmanlardaki beklenti ve ilişkiler ağına getirilen sosyal bir bakış açısıdır. Örgütlerine bağlı olan çalışanlar, örgütleri ile uzun dönemli bir ilişki hedeflemektedirler; beklentilerinin tam olarak karşılanmadığı koşullarda bile işletmedeki varlıklannı sürdürebilmektedirler; kendilerinden beklenen iş performansının da üzerinde rol üstlenmeye gönüllüdürler. Kurumlannı tıpkı bir yaşayan organizma gibi değerlendirip, arada bir bağ kurmaktadırlar. Örgütlerini sahiplenmekte, işyerindeki kimliklerini aynr zamanda sosyal bir kimliğe de dönüştürm ektedirler.Günümüzde çalışanlar kadar işletmeler için çok önem arzeden bir diğer öğe de ”teknoloji“dir. İşletmeler teknolojiden yararlanma oranlan ile birbirlerinden ayrılmaktadır; başka bir deyişle teknoloji artık bir rekabet unsurudur. Teknolojik çözümler işletmelere temel olarak hız ve verimlilik sağlamaktadır. Bilgiye en kısa ve etkin şekilde ulaşmak, işletme için avantaj yaratmaktadır, intranet bu amaçla işletmelerde yerini alan bilgi teknolojileri uygulamalarından biridir. Kuşkusuz bilgiye hızlı şekilde ulaşmanın yanısıra birçok kurumsal amaca da hizmet eden intranet, kullanıcıları olan işletme çalışanlarının davranışları üzerinde de etkili olabilir. Sözkonusu olan ”insan“ ve ”insan davranışları“ olduğunda insanın etkileşimde olduğu her öğe farklı şekillerde etkili olabilir. İş süreçleri ve bazen de iş harici konularda kapsamlı hizmet sunabilen intranet uygulamaları, çalışanlar için çalışma hayatlarının temel bir öğesi olarak, sınırsız etkileşimler yumağındaki yerlerini almaktadır. Birbirlerinden bütünüyle ayrı gibi gözüken kavramlar olan ”örgütsel bağlılık“ ve ”intranet" çalışan ve davranışları paydasında kesişmektedirler.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For any corporation operating in any field, the most important element of the organization is the“members”. Due to the changes in the labour market and employee expectations, new management styles take place in today's modern organizations. Meeting employee expectations is important for the organizations because of two reasons: work performance and continuality. To achieve these objectives companies carry out programs like bonus systems or seniority/retirement programs. The main point of view of these programs is physical benefits.“Human”is a social being whose expectations are not limited only to continuing his life. His relations with the organization is not limited with“benefits”. One's background in an organization may affect his future career plans.“Organizational commitmenf is a social concept about this different levels of expectation and relations. Employees who are committed to their organization aim to build a long term relation with the organization. They may continue to be a member of the organization even at times when their expectations are not totally met and they volunteerly perform extra role behaviours. Committed employees assume their organization like a living organism and they build an affection. They own the organization and adapt their organizational identities to social life. Another critical element for the organizations is ”technology“. Organizations differ from each other with their use of technology; in other words, technology is now a competitive factor for organizations. Technological solutions basicly provide speed and efficiency. Being able to reach the necessary information in a short and effective way is an advantage for theorganization. ”Intranet“ is one of the organizational information technologies serving this aim. Besides providing business related info in a fast manner, intranets, serving for many organizational objectives, may also have an influence on employees. When ”human“ and ”human behaviours“ are taken into consideration, every element that are interacted may be effective in different ways. Intranet applications, serving in a wide area for business processes and sometimes also for social issues, take their place in the unlimited relations space, being a basic element for business life of the employees. Although it seems that ”Organizational Commitment“ and ”Intranet“ are totally separate concepts, they meet in the ”employee behaviour" common ground.