İşletme esas sermayesinin dönem zararları nedeniyle kısmen veya tamamen yitirilmesi durumunda çözüm yolları ve muhasebe işlemleri
Methods of solution and accounting procedures in the event of declared business capital is partly or wholly lost due to losses of current period
- Tez No: 140350
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LERZAN AKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
oz İşletme Esas Sermayesinin Dönem Zararları Nedeniyle Kısmen Veya Tamamen Yitirilmesi Durumunda Çözüm Yollan Ve Muhasebe İşlemleri konusu, ticaret hukuku açısından alacaklıların haklarının korunmasına yönelik bir takım yaptırımları beraberinde getirmiş olmakla beraber, işletmelerin bu duruma düşmeleri halinde, Türk Ticaret Kanunu'n da (TTK) hüküm altına alınmış“işletme ticari faaliyetini sürdüremez”yaptırımı yer almamaktadır. Çalışmada, konunun TTK'n da yer alan hükümlerinin uygulama aşamasında vergi mevzuatımızla bir paralellik teşkil etmediği vurgulanmış ve muhasebe tekniği açısından uygulamalara yer verilmiştir. Çalışmada, sermaye kavramı irdelenerek açıklanmış, esas sermayenin yitirilme şekillerinin neler olduğunu açıklığa kavuşturulmuş ve karşılaşılan bu durumların vergi mevzuatı ve muhasebe tekniği açısından ele alınarak, çözümler sunulmuştur. SUMMARY The subject of Methods of Solution and Accounting Procedures In The Event of Declared Business Capital is partly or wholly lost due to Losses of Current Period brings some sanctions from the point of view of commercial law aimed to protect the rights of creditors. In spite of that fact, in the event that any enterprise falls in this situation, the provision of“the enterprise shall not carry on its activities”takes place in Turkish Commercial Code (TTK). Also, it is stressed that during practice stage of the provisions taken place in TTK, the subject does not constitute any parallelism to our tax regulations and practices were taken place from the viewpoint of accounting technique. Our study explains capital concept and criticizes it. After this criticism the forms of loss of declared capital is clarified from ambiguity and at last solutions are presented by taking situations arisen into consideration from the aspect of tax regulations and accounting technique. 1X1
Özet (Çeviri)