Tüketicilerin fiyat algılaması üzerinde etkili olan sosyo-demografik özellikler ve satınalma davranışları ile fiyata yönelik algılamaları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between socio-demographic characteristics effecting price perception of consumers and purchasing behaviors with perceptions directed at price
- Tez No: 140353
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
oz Fiyat, pazarlama karması içerisinde en önemli karar alanlarından birisidir. Tüketicilerin satın alma davranışlarında en önemli belirleyicilerden biri olan fiyat algılaması, rasyonel ve duygusal unsurlardan etkilenmektedir. Rasyonel unsurlar içerisinde kalite ve değer öne çıkarken duygusal unsurlarda ise prestij duyarlılığı öne çıkmaktadır. Tüketiciler, yüksek fiyatı pozitif ve negatif yönlü olarak algılayabilirler. Pozitif anlamda fiyat, kalitenin ve prestijin bir simgesi olarak algılanabileceği gibi negatif anlamda finansal kaynakların bir israfi olarak da algılanabilir. Fiyat algılamasını anlayabilmek için, fiyat algılamasının boyutlarının incelenmesi oldukça önemlidir. Birçok önemli araştırmada fiyatın rasyonel ve psikolojik unsurları değişik şekillerde ele alınmıştır. Tez çalışmasının temel amacı, rasyonel ve duygusal yönleriyle gerçekleşen fiyat algılamasının karmaşık yapışım açıklamaya çalışmaktır. Daha önce yapılan çalışmalarda kullanılan ölçeklerden ve grup görüşmesi yapılarak elde edilen değişkenlerden yararlanılarak fiyat algılamasına yönelik bilgi ve bulgulara ulaşılmaya çalışılmış ve araştırma hipotezleri test edilmiştir. ABSTRACT Price is one of the most important decisions within the marketing mix. Rational and psychological elements of price perception determine the consumers' purchasing behavior. Quality and value play a major role as rational elements whereas prestige has a major role as a psychological element. Consumers may perceive high price as negative or positive. Price can be perceived as an indicator of quality and prestige in a positive manner or as wasting financial resources in a negative manner. In order to understand the concept of price perception one has to examine the various dimensions of this construct. Considerable research effort has been expended to study the rational and psychological aspects of price. The purpose of this study is to explain the complex structures of rational and psychological price perception. A multi item scale was developed from various existing scales and through focus group interviews to measure price perception. Thus, a survey was conducted to gather information in order to test our hypothesis regarding the topic. in
Özet (Çeviri)