İnsan Hakları Avrupa Mahkemesi içtihatlarının Türk pozitif Hukukundaki yeri
The Status of the jurisprudence of the European Court of Human Rights in Turkish Law
- Tez No: 140354
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİN TOLUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
oz“İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi İçtihatlarının Türk Pozitif Hukukundaki Yeri”konulu bu tez çalışmasında, İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi kararlanmn Türk pozitif hukukundaki etkisi ve bu hukuk düzeninde uygulanması meselesini, mevcut hukuk düzeni (de lege lata) açısından incelemek amaçlanmıştır. Bu inceleme yapılırken bu sorunun daha genel bir sorun olan“milletlerarası hukuk ile iç hukuk arasındaki ilişkiler”sorununun bir parçası olduğundan hareket edilmiş ve tezin birinci bölümünde bu konu genel olarak (teorik görüşler ve uygulama göz önüne alınarak) incelenmiştir, ikinci bölümde ise, milletlerarası hukuk açısından İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesi sistemi incelenerek, bu sistem içinde İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi kararlarının niteliği ve uygulanması konusunda taraf devletler için öngörülen yükümlülüklerin neler olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise milletlerarası hukukla iç hukuk arasındaki ilişkiler sorunu (genel olarak andlaşmalann yeri ve uygulanması) açısından Türk pozitif hukuku incelenerek, İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesi 'nin Türk hukukunda kurallar kademesindeki (normlar hiyerarşisi içindeki) yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Tüm bunlardan çıkan sonuçlara göre de İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi kararlanmn Türk pozitif hukukunda uygulanması ve etkisi değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken hem teorik görüşler hem de uygulama (mahkeme kararlan) dikkate alınarak bir sonuca vanlmaya çalışılmıştır ve inceleme konusunu da mevcut hukuk sistemi {de lege lata) ile sınırlayıp, olması gereken hukuk {de lege ferenda) açısından konu değerlendirme dışında bırakılmıştır. ABSTRACT In this thesis that entitled“The Status of the Jurisprudence of the European Court of Human Rights in Turkish Law”, it has been aimed to examine what the effect and execution of the judgement and decisions of the European Court of Human Rights are in Turkish law limited with de lege /ata(positive law). Because of this matter is a part of the question of the relationship between international law and municipal (internal/domestic) law, in the first chapter, the relationship between international law and municipal law (according to theory and practice) has been studied. In the second chapter, it has been tried to determine what kind of obligations the Member States have to enforce and execute of judgements of the European Court of Human Rights according to international aspects of the system of the European IV
Özet (Çeviri)
oz“İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi İçtihatlarının Türk Pozitif Hukukundaki Yeri”konulu bu tez çalışmasında, İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi kararlanmn Türk pozitif hukukundaki etkisi ve bu hukuk düzeninde uygulanması meselesini, mevcut hukuk düzeni (de lege lata) açısından incelemek amaçlanmıştır. Bu inceleme yapılırken bu sorunun daha genel bir sorun olan“milletlerarası hukuk ile iç hukuk arasındaki ilişkiler”sorununun bir parçası olduğundan hareket edilmiş ve tezin birinci bölümünde bu konu genel olarak (teorik görüşler ve uygulama göz önüne alınarak) incelenmiştir, ikinci bölümde ise, milletlerarası hukuk açısından İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesi sistemi incelenerek, bu sistem içinde İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi kararlarının niteliği ve uygulanması konusunda taraf devletler için öngörülen yükümlülüklerin neler olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise milletlerarası hukukla iç hukuk arasındaki ilişkiler sorunu (genel olarak andlaşmalann yeri ve uygulanması) açısından Türk pozitif hukuku incelenerek, İnsan Haklan Avrupa Sözleşmesi 'nin Türk hukukunda kurallar kademesindeki (normlar hiyerarşisi içindeki) yeri belirlenmeye çalışılmıştır. Tüm bunlardan çıkan sonuçlara göre de İnsan Haklan Avrupa Mahkemesi kararlanmn Türk pozitif hukukunda uygulanması ve etkisi değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler yapılırken hem teorik görüşler hem de uygulama (mahkeme kararlan) dikkate alınarak bir sonuca vanlmaya çalışılmıştır ve inceleme konusunu da mevcut hukuk sistemi {de lege lata) ile sınırlayıp, olması gereken hukuk {de lege ferenda) açısından konu değerlendirme dışında bırakılmıştır. ABSTRACT In this thesis that entitled“The Status of the Jurisprudence of the European Court of Human Rights in Turkish Law”, it has been aimed to examine what the effect and execution of the judgement and decisions of the European Court of Human Rights are in Turkish law limited with de lege /ata(positive law). Because of this matter is a part of the question of the relationship between international law and municipal (internal/domestic) law, in the first chapter, the relationship between international law and municipal law (according to theory and practice) has been studied. In the second chapter, it has been tried to determine what kind of obligations the Member States have to enforce and execute of judgements of the European Court of Human Rights according to international aspects of the system of the European IVConvention on Human Rights. In the last chapter, it has been discussed the aspects of the relationship between international and municipal law (general status and enforcement of the treaties in domestic law) in Turkish law and tried to determine the status of the European Convention on Human Rights in the hierarchy of norms of Turkish law limited with de lege lata. Finally, it has been tried to make some conclusions about the effects and enforcement of judgements and decisions of the European Court of Human Rights, taking into consideration of theory and practice.