İstanbul'un 1/5000 ölçekli paftalarında (F21-c-20-b, F22-d-16-a) şehirsel arazi kullanımı
Istanbul's functional areas in 1/5000 scale map (F21-c-20-b, F22-d-a)
  1. Tez No: 140357
  2. Yazar: SALİCE ÖZGÜ TAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAYE ERTİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yerleşmelerin ortaya çıkmasında ekonomik, sosyal faktörlerin yanısıra politik kararların da etkili olduğu bir gerçektir, istanbul'un mekansal gelişimi incelendiğinde köklü yapılanmalann, planlı müdahalelerin, yaz-boz uygulamalannın, sistemsiz ve yüzeysel çözümlerin birbirini izlediği görülmektedir, işte bu türden planlı ve plansız yapılaşma örneklerini, teze konu olan inceleme sahasında bir arada görmek mümkündür. Hatta bu iki yerleşim sürecini yani Kağıthane ve Beşiktaş - daha çok Levent söz konusu edilmektedir - ilçelerini sosyo-ekonomik, kültürel ve konut türleri bakımından birbirinden kalın bir hatla ayıran Büyükdere Caddesidir. Caddenin batısında kalan, önceleri istanbul şehrinden bağımsız bir köy görüntüsünde olan Kağıthane ilçesi, 1950'lerde kurulan sanayi tesislerinin çevresinde oluşmaya başlayan gecekondu mahalleleri zamanla gelişerek ve genişleyerek plansız yerleşime örnek teşkil ederken caddenin batısında kalan Levent ve Konaklar mahalleleri ise aynı dönemlerde alınan politik kararlar neticesinde devlet eliyle yada özel kooperatifler eliyle planlı bir şekilde yerleşime açılmıştır. Araştırma istanbul'un 1/5000 Ölçekli F21-c-20-b ve F22-d-16-a paftalarında yer alan yerleşmelerin şehirsel fonksiyon alanlannı ve dağılış düzenini ortaya koymak amacıyla hazırlanmıştır. Sözü geçen paftalarda Kağıthane ilçesinin büyük bir kesimi, Beşiktaş ilçesinin bir kısmı ile Şişli ilçesinin kuzeyde kalan bölümünün güney kesiminin çok küçük bir parçası ile yine Şişli ilçesinin güneyde kalan bölümünün kuzeyindeki çok küçük bir alan yer almaktadır. Çalışma yürütülürken öncelikle inceleme sahasına ait daha önceden oluşturulmuş kaynaklann taraması yapılmış, adı geçen ilçe belediyeleri ve istanbul Büyükşehir Belediyesinden yetkililer ile görüşülmüş, ayrıca arazi çalışmalan yapılmıştır. Böylece istanbul'un bu kesiminin fonksiyon türlerinin tespiti ve dağılışı ortaya konmaya çalışılmıştır. Bu çalışmanın birinci bölümünde yerleşmenin şehir içindeki yeri, coğrafi konumu, fiziki özellikleri, tarihçesi ve nüfus bilgileri açıklanmaya çalışılırken, ikinci bölümde arazi kullanılış türleri, dağılıştan aktarılmış, üçüncü ve son bölümde ise anlatılanlardan yola çıkılarak bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Besides economical and social factors in forming settlement, It's the fact that, political decisions are also effective. In exploring Istanbul's progress in settlement, we find out that; radical constructions, planned interference, slate applications, systematical and superficial solutions follow each others. It's possible to see all these planned and unplanned constructions together in this thesis. Mostly Kağıthane, Beşiktaş and Levent regions are mentioned as both planned and unplanned constructions. Büyükdere street is the border line which separates the towns by means of socio-economy, culture and house types. On the west side of the street, previously seen as separate village Kağıthane is the sample to unplanned constructions that had been built in industrial places, factories formed by 1950. On the other hand, Levent and Konak quarters had been permitted for planned constructions during the same period by the decisions of the government and private cooperatives. Research is prepared to show Istanbul's 1/5000 scale, F2l-c-20-b and F22-d- 16-a sectional settlements, functional regions and distributive form of constructions. These sections covers most of Kağıthane, partially Beşiktaş, North part's of Şişli's southern part of northern region's small section, and Şişli's small part of southern region. While doing the research, previously formed sources of mentioned regions have been scanned, interviews have been done with the administrative positions' of town's comitee and the mayors of the towns. Also, land researches have been done and by this, this region o Istanbul has been determined by means of functional and separative constructional settlement. In the first part of this research; the places of settlement geographical positions, physical features, history, population have been explained. In the second part; usage types of lands, distribution of lands and in the third part; evaluation of the results have been presented. u