Kur'an'da hüsran kavramı
The Concept of loss in Quran
- Tez No: 140356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Türkçe'de zarar etmek, şaşırmak, helak olmak, iflâs etmek ve malın noksanlaşması anlamına gelen hüsran kavramı, insanın inançsız, yalnış ve haksız davranışları sonucu dünyadaki perişanlığı ve âhirette göreceği azabı ifade eder. Kur'an, hüsrana sebep olan şeyleri ve bunlardan kurtulma yollarını anlatır. Konulu tefsir çalışmaları içerisinde değerlendirilebilecek olan Kufan'da Hüsran Kavramı adlı bu tez; lügat kitaplarından, klasik ve çağdaş tefsirlerden yararlanılarak hazırlanmıştır. Bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında hüsran kavramının sözlük ve terim anlamlan açıklanmıştır. Birinci bölümde Hüsran kavramının Kur'an'da kullanılışı, bu kavramla ilgili olarak aynı ve zıt anlamdaki, ayrıca onunla birlikte kullanılan diğer kavramlar açıklanmıştır. İkinci bölümde hüsran sebepleri ve çeşitleri üzerinde durulmuş, üçüncü bölümde de hüsrandan kurtuluş yolları açıklanmaya çalışılmıştır. Sonuç kısmında ise genel bir değerlendirme yapılmıştır. ABSTRACT The concept of loss which means in Turkish to be damaged, to be perplexed, to be bankrupted and decrease of property expresses wrecthedness in this world and the punishment of hell because of his non-religious, false and unjust behaviours. Quran clearly declares those things which lead to the loss and the ways of salvation from it. This thesis named“The concept of loss in Quran”which can be considered as one of topical commentary works was prepared by means of dictionaries, classical and contemporary commentaries; it consists of an introduction and three chapters. In introduction, the meaning of the concept of loss was mentioned literally and verbly. In the first chapter, we explained the usage of the concept of loss and related concepts which are synonymous and antonyms, and also the terms used with it. Second chapter deals with reasons and sorts of the loss. Third chapter tries to explain the ways of salvation from the loss. In conclusion, there is an evaluation generally. m
Özet (Çeviri)