Türk dünyasında Balbalların dağılımı (3. CİLT)
Distribution of Balbals in the Turkic world (3. VALUME)
- Tez No: 140374
- Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BELLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 762
Özet
oz 19. yüzyıl ile birlikte uluslar, köken araştırmalan sorununa eğilmişler, bu konuyu bilimsel bir temele oturtmaya çalışmışlardır. Modem Türkiye Cumhuriyeti de, Osmanlı İmparatorluğu döneminde araştırılmaya başlanan İç Asya araştırmalarına hız ve değer vererek, bu konuda çalışmak isteyenleri yüreklendirmiştir. Ancak 20. yüzyıl boyunca yaşanan sıcak ve soğuk savaşlar pek çok konuda olduğu gibi, bilimsel açıdan da 'Doğu' ile 'Batı' arasında bir duvar örmüştür. Bir kaç istisnayı saymazsak, Türklük açısından İç Asyanm Sanat tarihi ile hemen hiç ilgilenilmemiştir. Belirli bir bölgeye ve döneme ait çalışmalar gözardı edilmiş, tüm bu coğrafya genelleştirilmeye çalışılmıştır. Bu yüzden tezimizde, özel bir konu dahilinde belirli bir döneme odaklanmaya çalıştık. Türk dünyasında, M. S. 6 - 13. yüzyıllar arasında ölü gömü adetleri içinde kalan balbal ve heykel geleneği ile komşu kültürlerin bu sanat üzerindeki etkileri üzerine yoğunlaştık. Avrasya bozkır kuşağı çok geniş olmasına rağmen, bu bölgede yaşayan toplulukların kültürleri birbirine o kadar çok benzer ki, aralarındaki farkları ayırt etmek neredeyse imkansızdır. Aynı bölgeyi birbirinden yüzlerce yıllık zaman aralığı ile kullanan toplulukların bile kültürleri neredeyse aynıdır. Bu yüzden Gök Türklerle aynı dönemde yaşamış Kıpçak, Oğuz, Kimek gibi Türk topluluklarının bulabilirsek farklarını göstermeye çalıştık. Zaman içinde kendi iç devinimleri ile oluşan değişiklikleri kronolojik bir sıra takip ederek belirtmeye çalıştık. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By the 19th century, nations have started searching their roots and tried to base it into a scientific facts. Newly founded Turkish Republic academicians have also joined that trend which started to be supported goes back to Ottomans. But along the 20th century some political dispute and warfare relations between east and west, has not only separate the world into a two group, but also prevent the development of scientific enterprises. So for our subject, academicians have mostly depended on only the Russian researches. If we put the few exceptance aside, 'the art history of Inner asia' did not examine in the point of Turkish scholars. But what did Turkish academicians do about this subject is that not focus on specific klan, time and geography but genarilaze whole step belt which extants from northern China to central Europa. Furthermore the step belt is so wide and huge, and the cultures are mostly resemble to each other. It is very hard to distinguish the differences between two tribes reside the same geography with hundred and hundred years of interval. That is why I focus on a specific subject as a statue and a line of stone (balbal) which part of funeral architecture between the 6th and 13th centuries. I also searched the effect of neighbouring cultures such as Chinese and Roman, on the shaping of architecture, statues and balbal lines. In that thesis, I try to give a new aspect on the meaning of balbal and to point the artistic changes among the statues according to geography and era. IV