III. Selim Hatt-ı Hümayunlarında Garb Ocakları
- Tez No: 140375
- Danışmanlar: PROF. DR. FERUDUN M. EMECEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz XVII. ve XVIII. yüzyıllarda Akdeniz siyasetinin karmaşık durumunu kavrayabilmek için önceki yüzyıllara bakmak gerekir. Bu dönemde Osmanlı Devleti ile İspanya arasında Akdeniz ticaretinin hakimiyeti konusunda büyük mücadeleler söz konusudur. Akdeniz ticaretini ele geçirmek isteyen Osmanlı Devleti XVI. yüzyılda Garb Ocaklarına yerleşerek, oralardaki yerleşik halkı himayelerine almışlardı. Bu dönemde Osmanlı Devleti, Garb Ocaklarında yerleşik korsanları devlet hizmetine alarak, büyük bir askeri donanma ve deniz üsleri kurmuştur. Ayrıca bu durum, Garb Ocaklarındaki şehirlerin gelişmesini de sağlamıştır. Başka bir deyişle, Garb Ocakları şehirleri artık basit ve küçük birer şehir değildir. Osmanlı Devletinin Akdeniz Ticaret yollarına hakimiyeti XVI. yüzyıldan başlayarak XVIII. yüzyıl ortalarına kadar devam etmiştir. Garb Ocakları korsanlarının Akdeniz Ticaretine hakim olmaları sonucunda Akdeniz ticaret yolunu kullanan Avrupa ülkelerinin bu konuda diplomatik ve askeri açıdan çeşitli yöntemlere başvurdukları görülmüştür. Bu çalışmada doğu batı ticaretinin çok önemli bir güzergahında bulunan Akdeniz ticaretinin Osmanlı hakimiyetine geçmesinde rol oynayan Garb Ocakları konusu ve Garb Ocakları dolayısıyla Osmanlının Avrupa ilişkileri Padişah III. Selim Hatt-ı Hümayunları göz önüne alınarak incelenmiştir. ııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nevertheless, to understand the complicated political situations in the Mediterranean during the 17th and the 18th centuries, İt is necessary to look backwards to the situations during the previous centuries. At that time, the subject matter was the straggle between the Ottoman Empire and Spain for the commercial sovereignty in the Mediterranean sea. The Otoman Empire who aimed to take hold over the Mediterranean sea commerce, had settled down in“Garb Ocaklar”the North African dominions since the 16th century, and put the settled people under it's protection. In addition to that, they took into their military service the local pirates (corsair) and established a powerful Navy and sea fortress. Nevertheless, this situation had brought a significant developments to the cities of Garb Ocaklar. In other words, the cities of Garb Ocaklar had become no longer small and simple any more. The sovereignty of the Ottoman Empire on the trade routes of the Mediterranean sea had started since the 16th century and continued to the middle of the 18th century. As a result of the sovereignty of the pirates of the cities of Garb Ocaklar over the Mediterranean trade routes, it had been noted that, variety ways of applications of the European countries who had been using this trade routes was formed in diplomatic and military views. In this work, Mediterranean sea which was an important route for the trade between East and West, the coming of the Ottomans and their control over the Garb Ocaklar and what it brought to influence the relationship between the Ottoman Empire and the Europeans, these events has been discussed taking into considerations the Imperial decrees (Hatt-ı Hümayunlar) of Sultan Selim III. IV