Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde ve Türk Hukukunda çocuğun fiziksel istismardan ve özellikle dayaktan korunması
Protectionof children against physical abuse and especially corporal punishment under European Convention on Human Rights and Turkish Law
  1. Tez No: 140373
  2. Yazar: HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY UYGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
oz Bu çalışmada bir disiplin yaptırımı olarak çocuğa karşı bedensel cezaların, özellikle de dayağın kullanılması ulusalüstü insan haklan hukuku ekseninde ve Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi (AİHS) çerçevesinde ele alınmaktadır. Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi çocuklara bedensel ceza uygulanmasını kategorik olarak bir insan hakkı ihlali olarak görmemektedir. Avrupa İnsan Haklan Mahkemesi, dayağı ancak aşmlaşmış olduğunda AİHS'e aykın bulmaktadır. Bunun olası bir sebebi, konuya çocuk merkezli bir bakış açısından bakmıyor oluşudur. Bu sebeple bu çalışmada AİHS, Çocuk Haklan Sözleşmesi (ÇHS) ışığında yorumlanmaya çalışılmıştır. AİHS 'in ÇHS ışığında yorumu yöntemi, hem işkence ve diğer kötü muamele yasaklan hem de kanaat özgürlüğüyle bağlantılı olarak eğitim hakkı bağlamında çocuklara devlete ve ebeveynlerine karşı daha fazla bir koruma sağlayabilir. Nihayet, Türk hukukunun çocuklan fiziksel istismardan koruyan hükümleri insan haklan standartlan ışığında değerlendirilmiş ve çocuğu bedensel cezadan korumada etkisiz kaldıklan sonucuna varılmıştır. ABSTRACT This research deals with the corporal punishment of minors as a disciplinary sanction within the framework of supranational human rights law and especially European Convention on Human Rights (ECHR). According to the jurisprudence, corporal punishment of minors does not per se constitute a violation of human rights under the ECHR. Constant jurisprudence may be criticized as lacking of child-oriented view. The present author argues that in order to provide a child-oriented view, one should interpret and apply the ECHR under the light of Convention on the Rights of the Child (CRC). This approach may serve a more effective protection to children against state and non-state bodies. Dissertation examines mentioned issues particularly in the category of prohibition of torture and other ill treatments and the right to education in connection with the right to freedom of belief. Lastly, Turkish domestic law concerning corporal punishment is analyzed. It is argued that Turkish domestic legislation provides a legal basis for beating a child and accordingly is ineffective in protecting child against physical abuse. Present author alleges that, domestic legislation is not inconformity with Constitution of 1982, although the Constitution is not clear on the issue. in
Özet (Çeviri)