Evliya Çelebi Seyahatnamesi'nde halk etimolojisi (I-II. ciltler)
Folk etymology at Evliya Çelebi's Seyahatname (volume I-II)
- Tez No: 140376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
oz Bu çalışmada, Evliya Çelebi'nin 17. yy'da kaleme aldığı 10 ciltlik Seyahatname adh eserinin 1 ve 2. ciltlerinin orijinal metinden (eski harfli) okunarak halk etimolojisi ve etimoloji örnekleri bir araya getirilmiş, bunların bir kısmının bilimsel kaynaklarla karşılaştırılmak suretiyle değerlendirilmesi yapılmıştır. Çalışmamız girişin yam sıra altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde mekân adlan, ikinci bölümde özel adlar, üçüncü bölümde nesne adlan, dördüncü bölümde yapı adlan, beşinci bölümde coğrafî unsur adlan ve altmcı bölümde de kavram adlan sunulmuştur. Çalışmanın sonucunda da Evliya Çelebi'nin bu etimolojileri yaparken kullandığı yöntemler ortaya konulmaya çalışılmıştır. ABSTRACT In this study we tried to collect the etymology and folk etymology samples in Seyahatname that written on 17. century by Evliya Çelebi. We used the first and second volumes of Seyahatname for our study. We read the original *copies of Seyahatname for collecting the etymological samples. After that we compared the samples by scientific works. There are six section in this study. In the first section we showed the place names, in the second proper nouns, in the third object names, in the fourth building names, in the fifth geographic names and in the sixth concept names. As a result we tried to expose the folk etymology methods of Evliya Çelebi by using this examples.
Özet (Çeviri)