Aşağı Porsuk çayı ovaları ve çevresinin uygulamalı jeomorfoloji incelemesi
Applied geomorphology of Lower Porsuk river basins and their surroundings
- Tez No: 140395
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YILDIZ HOŞGÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Öz Bu çalışmanın amacı, Türkiye'nin kuzeybatısında yer alan“Aşağı Porsuk Çayı Ovalan ve Çevresi”nin jeomorfolojik özellikleri ile bunların ortaya koyduğu uygulamalı jeomorfoloji özelliklerinin araştırılmasıdır. Uygulamalı jeomorfolojide, özellikle, jeomorfolojinin insan yaşamı üzerinde meydana getirdiği sorunlar üzerinde durulmuştur. Jeomorfolojik özelliklerine göre, çalışma alanı bir havzadır. Çalışma alanı çerçeve ve havza tabanı olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Çerçeve; dağlar ve platolardan meydana gelir. Dağlık alanlar; Sündiken, Taştepe ve Türkmen Tepedir. Platolar ise; Gündüzler, Akbayır, Yunusemre, Okçu, Karapınar, Mamuca'dır. Havza tabanı; Eskişehir, Alpu ve Beylikova'dan meydana gelir. Çalışma alanının başlıca uygulamalı jeomorfoloji problemleri; toprak erozyonu, taşkınlar, su noksanı, depremler, yerleşim yeri seçimi ve yanlış arazi kullanımıdır. ABSTRACT The purpose of this study is to investigate geomorphologic and applied geomorphologic features in the“Lower Porsuk Çayı Plains and Their Surroundings”which are located northwest Turkey. Study area is a geomorphologic basin, according to geomorphologic features. Firstly, study area can be divided into two units; frame and basin base. Frame is composed of mountains and plateaus. Mountain areas are Sündiken, Taş Tepe and Türkmen Tepe. Plateaus areas are also Gündüzler, Akbayır, Yunusemre, Okçu, Karapınar and yamuca. Basin base is composed of Eskişehir, Alpu and Beylikova plains. The main applied geomorphologic problems of the study area are soil erosion, floods, water deficit, earthquakes, settlement location choices and land use. in
Özet (Çeviri)