Sosyal politika açısından iç göçler: Sivas'tan İstanbul'a göç örneği
Internal migration from the perspective of social policy: A case study for the migration from Sivas to İstanbul
- Tez No: 140394
 - Danışmanlar: PROF.DR. SEDAT MURAT
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 307
Özet
ÖZ Göç olgusunu bütün toplumlar farklı sebeplerle, farklı şekillerde ve farklı sonuçlarla veya benzer sebep ve sonuçlarla yaşamaktadırlar. Göçler sosyo ekonomik, siyasi sebeplerle ortaya çıkarken, kaynağına göre farklılaşmaktadır. Kırsal ve kentsel kaynaklı göçlerin sebep ve sonuçları farklıdır. Genel olarak itici ve çekici unsurların etkili olduğu göçlerde, göç, zorunlu, gönüllü, dış ve iç, işgücü ve beyin göçü olarak değişik niteliklerine göre sınıflandırılmaktadır. Türkiye'de iç göçler 1950'lerden itibaren başlayan bir olgu olarak toplum hayatında yerini almıştır. Yine, kaynağına göre farklılaşan göçlere karakteristik özelliğini veren, 1980'lere kadar kırsal niteliği, 1980'lerden sonra ise kentsel niteliğidir. Ayrıca, en fazla göç alan İstanbul'un iç göçlerde özel bir yeri vardır. Sivas ise yıllardır çok göç vermesi nedeniyle, özellikle kırsal alanları boşalmakta olan bir ildir. Kırsal alanlardan göç edenlerin kentlileşmeleri çeşitli aşamalardan sonra olmaktadır. Bu süreci yaşarlarken tarımsal alandaki vasıfsız emeklerini kentteki sanayi ve küçük imalatçılara sunmuşlardır. Aslında göçün başladığı yıllarda göç edilen alanlarda emek talebi fazla iken, zamanla göçlerin önlenemez bir hal alması, emek arzının fazlalaşmasına yol açmıştır. Bu arz fazlası çalışma hayatında işgücü piyasalarım ve istihdam yapısını değiştirmiştir. Kırdan kente göç sürecini yaşayan insanlar, zaman içerisinde kentsel davranış kalıplarını benimsemeye başlamıştır. Göç, ilk kuşaklardan son kuşağa kadar değişimi bünyesinde barındırmaktadır. İİİ
Özet (Çeviri)
ABSTRACT All societies experience the fact of migration with different or similar reasons, types and results. While the migration comes into being with socio economic and political reasons, it differentiates according to its origins. The reasons and the results of the rural and urban originated migration are different. The migration which is generally affected by the push and pull elements can be classified with respect to different qualifications such as compulsory, voluntary, internal and external, labour force and brain drain. Internal migration in Turkey has taken its place in the social life as a fact since 1950s. In addition, rural characteristic of the migration until 1980s and urban characteristic of the migration after 1980s give their characteristic peculiarities to the migration which differentiates according to its origin. Istanbul which attracts the most of the migration has also a unique position in internal migration. But Sivas, as a loser of population due to the migration, especially evacuates its rural areas. Urbanization of the immigrants who migrated from rural areas happens after various steps. While those people live this process, they present their unskilled labour to the industry and small manufacturers in the cities. Although there was an excess demand for labour at the beginning years of the migration in areas where people migrated, unpreventable characteristic of the migration led to an increase in the supply of labour. This excess supply has changed the labour market and the employment structure in the labour relations. People who have experienced the process of the migration from country-side to the city have started to adopt behavioural patterns of urban areas in time. The migration includes the changing in its structure from the first generations to the last generations. IV