Urartu resim sanatında kadın giysileri: Metal eserler ışığında
The Woman cloths in the Urartian painting art: In the light of metal products
  1. Tez No: 140429
  2. Yazar: İLKNUR ZEYNEP KONURALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tarih, Clothing Industry, History
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmayla, Urartu Krallığı'mn en parlak dönemi olan MÖ 8. yy ve 6. yy arasındaki giysi modelleri ile kumaş desenlerini toplu halde sunarak, bu dönemin kadın giysi modasını ortaya çıkarabilmektir. Bilindiği gibi, yaşanılan coğrafi ortam, iklimsel özellikler ve dinsel inançlar toplumların giysi kültürlerini etkileyen unsurlardır. Buna bağlı olarak toplumların giysi modelleri çeşitli değişiklikler gösterebilmektedir. Bu sebeple, Urartuların giysileri, çağdaşı olan kültürlerin kadın giysileri ile karşılaştırılarak olası bir sosyal etkileşim olup olmadığı da amaç kapsamına alınmıştır. Bu bağlamda Yalan Doğu, Ege Dünyası ve Geç Hitit Beylikleri'ne ait giysi modelleri ile Urartu kadın giysi modelleri arasındaki farklar ve benzerlikler verilmeye çalışılmıştır. İncelenen malzemenin büyük bir kısmı yurtdışındaki müzelerde olduğundan dolayı ancak eldeki mevcut fotoğraflar üzerinden kadın giysilerinin çizimleri yapılabilmiştir. Kadm giysi modelleri ve kumaş desenleri hakkında oldukça ayrıntılı veriler elde etmemize karşın, renkleri konusunda bilgimiz yoktur. Çünkü Urartu Dönemine ait duvar resimlerinde şu ana kadar boyalı bir kadm figürüne rastlanmamıştır. Ancak özellikle Arinberd ve Altıntepe'deki duvar resimlerinde görülen boyalar, giysiler üzerinde kullanılan renkler konusunda az da olsa bir fikir elde edebilmemizi sağlamıştır. Çalışmanın ana hatları, bronz adak levhaları, bronz kemerler, madalyonlar, ve pektoral/göğüslükler üzerinde betimlenen Urartu kadm giysilerinin ayrıntılı olarak incelenmesiyle oluşturulmuştur. ııı
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to demonstrate the costume fashion worn by women in the 8th-6th centuries B.C., which is the Golden Era of the Urartu Kingdom, by showing the costume models and cloth designs. As it is well known, geographical setting, climatic conditions and religious beliefs have effects on the 'costume culture' of societies. Therefore, costume models of each individual society may show differences from one another. For this reason, comparasions between the Urartian costumes and those worn by women of contemporary cultures were made in order to reveal any social influences with each other. Thus, the differences and similarities between the costumes of the Near East, the Aegean World, and the Late Hittite Kingdoms and the costumes of Urartu have been demonstrated. Unfortunately, most of the material are being held in abroad museums. Therefore, the drawings of the woman figures were made from the available photos. Although there is plenty of information about the costume models and cloth designs worn by women, we know very little about their colors due to the lack of painted woman figures on the wall paintings dating to the Urartu Period. However, the paints on the walls of Arinberd and Altintepe have enabled us to have an idea about the colors of the costumes. The outline of this thesis was formed by examining the Urartian woman costumes on the bronze votiv plaques, bronze belts, medallions and pectorals in details. IV