Aydınlanma Çağı nda Avrupa ve Türkiye'de bilim ve toplum
- Tez No: 140434
- Danışmanlar: PROF. DR. FEZA GÜNERGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezimizde, Aydınlanma Çagı'nda Avrupa ve Türkiye'de oluşan bilim ve toplum anlayışı incelenmiştir. Ortaçağ'ın sonu, modern dönemin başlangıcı olarak takvime yerleştirilen Aydınlanma, geniş anlamıyla ele alındığında, Avrupa toplumunun XVI. yüzyılın başından itibaren yaşadığı olaylar ve gelişmeler dizisinin, entelektüel alandaki doruk noktası olarak tanımlanabilir. Çalışmamızda öncelikle Aydınlanma'yı, Immanuel Kant ve Michel Foucault'nun aynı adı taşıyan makaleleri çerçevesinde incelemekte ve“Aydınlanma Nedir?”sorusu çerçevesinde, Aydınlanma'mn bir eleştirisini ve yorumunu sunmaktayız. Aydınlanma'yı, içinde bulunduğumuz dünyayı belirlemesinin yarattığı siyasi ve etik sorunlar açısından tartışmaktayız. Ardından, Avrupa'da XVH. yüzyılın felsefi hareketlerinden ve bilimsel başarılarından gücünü alan Aydınlanma dönemini ele almaktayız. Bu bölümde, öncelikle XVIII. yüzyılın düşünsel artalamm ve Aydınlanma düşüncesinin felsefi temellerini inceledikten sonra, Aydınlanma'yı bilim, toplum ve ilerleme olmak üzere üç ana başlık altmda tartışmaktayız. Aydınlanma düşüncesinin Osmanlı bilim ve düşün hayatı üzerindeki etkisini,“1789 - 1839”ve“1839 - 1876”olmak üzere, iki ayrı tarihsel dönem çerçevesinde incelemekteyiz. Osmanlı Imparatorluğu'nda gerçekleştirilen yenileşme çalışmalarını ele aldıktan sonra, XDC. yüzyıl Osmanlı Türkiyesi'ndeki modernleşme hareketini kısaca değerlendirmekteyiz. Son olarak, XX. yüzyıl Türkiye Cumhuriyeti'ndeki modernleşme hareketini, Aydınlanma ile birlikte ortaya çıkan Batı yayılmacılığı gerçeği çerçevesinde, Avrupa ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmekteyiz. m
Özet (Çeviri)
The present thesis aims to study the significance of science and society in Europe and in Turkey in the Enlightenment period. The Enlightenment marks the end of Middle Ages, or the beginning of modern times; but in a broader sense, it could be defined as an intellectual triumph of the scientific and social developments which led to the evolution of the European society starting from the beginning of the XVtfh century. Our study starts with the articles of two famous philosophers Immanuel Kant and Michel Foucault. An interpretation and a critique of Enlightenment is given as based on the question of“What is Enlightenment?”. We also discuss the political and ethical problems of today considered as the consequences of Enlightenment. In the next part of the study, we study on the Enlightenment period which drew sustenance from the XVII^ century accomplishments in science and philosophy. After exarriining the intellectual background of the XVIIF1 century and the philosophical foundations of Enlightenment, we discuss the Enlightenment under the topics of science, society and progress. Then we examine the effects of Enlightenment on the“climate of opinion”in the Ottoman world during the periods of“1789 - 1839”and“1839 - 1876”. The XIXth century reform and modernization movements in the Ottoman Empire are also evaluated. Conclusively, the XX^1 century reform and modernization movements in Turkey is comparatively evaluated in the context of the European expansion. IV