Henry David Thoreau'nun doğal yaşam ve başkaldırı felsefesi
The Natural life and diobedience philosophy of Henry David Thoreau
  1. Tez No: 140435
  2. Yazar: GÜNCEL ÖNKAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. GÜLNİHAL KÜKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
oz Bu çalışmada insanın doğa ile ilişkisinin boyutlarını Henry David Thoreau'nun kişiliğinden ve savlarından hareketle günümüzdeki etkileri açısından temellendirmeğe çalıştık. Çalışmanın, güncel bir sorun olarak doğa ve insan ilişkisinin yeniden düşünülmesi ve bu ilişkinin doğanın olmazsa olmaz, birincil koşul olarak sayılması ile yeniden kurulmasına yardımcı olacağım umuyoruz. Doğa ile içice, doğanın ayrılmaz bir parçası olarak yaşamanın felsefesi Stoalılardan beri kullanılmasına rağmen bugün, doğal kaynakların hızla ve hunharca tüketilmesi ve adeta alarm vermesi ile sunulan yaşama doğadan yana tavır koyarak başkaldırmak ve bunu felsefenin konusu olarak görmek akademik çalışmalarda kendisine daha çok yer bulmaktadır. Felsefenin gidişatı bu alanda ağırlık kazanmaktadır. ABSTRACT In this study we tried to lay out the basic foundations of the relationship between nature and the human beings in the context of the character and arguments of Henry David Thoreau and to draw prevailing impressions in our contemporary world. Within this framework, we hope to re-evaluate the relationship between nature and the human beings as a current problem and re-shape it by regarding the nature as the first and utmost principle. The philosophy of living, together with and as a part of nature has been focused on since the time of Stoics. Nevertheless, because of the living situation in which we suffer from the rapid consumption of natural sources and its presenting an alarming threat nowadays, to rebel against this kind of living in favour of nature and to consider this as a problem of philosophy is more often finds itself a place in academic studies. Moreover, the ongoing philosophical discussions are considerably influenced by this field of study. m
Özet (Çeviri)