Women's position in Bernard Shaw's drama
Bernard Shaw's oyunlarında kadının konumu
- Tez No: 140437
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP ERGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2003
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
oz Batı kültürlerinde, feminist eleştiri kuramları, pek çok yazınsal metnin dokusuna sinmiş, kadını ikincil konuma iten düşmanca yaklaşımların açımlanmasında etken olarak yazınsal inceleme alanını önemli ölçüde etkilemektedir. Feminist yaklaşımın en önemli işlevlerinden biri yerleşik ve kalıplaşmış anlam dizgelerinin sınırlarım aşıp bir yandan var olan anlamlan yeniden değerlendirirken, bir yandan da yeni anlamlar üreterek kadına daha kapsamlı bir tinsel alan sağlamaktır. Bu çalışmada, İngiliz oyun yazan Bernard Shaw'un (1856-1950) dört ünlü oyunu örnek olarak seçilip yazarın çeşitli bağlantılar aracılığıyla kadına yakıştırdığı konum irdelenmiştir. Bu süreçte, yazarın kişisel yorumlan ya da yaşamöyküsü değil, yazdığı metinlerin içerdiği çağrışımlar temel alınmıştır. Çünkü tiyatro sanatının özünü oluşturan etmen oyun metni ve bu metnin gösterimidir.Daha da önemlisi, bastırılmış, örtük düşünce ve isteklerin en etkin biçimde anlatıma ulaştığı metin türü kurmaca metindir. Dolayısıyla, bu çalışmada sunulan metin okuma örneğinde, Shaw'un dram sanatının yeniden tanımlanması amacıyla, ilgili tarihsel bağlamın yanısıra yer yer Freud ve Freud sonrası dönemlere özgü bazı psikanaliz kavramlarından da yararlanılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı Shaw'un dram sanatının kadına özgelişim ve özgerçekleştirim doğrultusunda çok dar bir hareket ve düşünce alanı sunmuş olduğu gerçeğim ortaya koymaktır. rv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Feminist criticism has made a considerable impact on literary studies in western cultures as it has brought to light many misogynistic approaches woven into the fabric of literary texts. One of the most significant meanings of feminist thought, or perspective, has to do with refusing to be contained in or by ready-made systems of signification. It is about providing women with a wider psychic space by searching for new meanings besides rereading and re-evaluating the old ones. What this study presents is a rereading of some of Bernard Shaw's (1856-1950) celebrated plays in terms of the position ascribed to female characters through various associations. The axis of the analysis of the plays chosen as exemplifications of the Shavian line of female characters has been based upon the implications of the texts themselves rather than the author's external comments about the plays and the biographical information about him; for the core of theatre is the dramatic text itself and its live performance. And, more significantly, it is fiction that bears the latent thoughts and desires. Accordingly, within the process of reading presented in this study, the mode of thinking that has informed Shaw's drama has been redefined through some concepts drawn from Freudian and post-Freudian psychoanalysis besides the relevant historical context. The main purpose of this study is to expose the fact that Shaw's drama offers the female little scope for self-development and self-realisation. in