Kömürcü/Kaletepe Obsidien atöylesinde gözlenen Levallois tekniğindeki farklı yöntemler
Different methodes of the Levallois technology in the Kömürcü/Kaletepe workshop
  1. Tez No: 140438
  2. Yazar: SEDEN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR BALKAN ALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Prehistorya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Oz Geçmişten günümüze Anadolu'da yapılan yüzey araştırmaları ve kazı çalışmaları bu toprakların Paleolitik Dönem'de önemli bir yeri olduğuna işaret eder. Öyle ki; Âcheuleen, Mousterien, Chatelperronien, Aurignacien gibi endüstriler sırasıyla izlenebilir. Böylece Afrika ve Avrupa'da süregelmiş olan taş alet teknolojilerinin evrimini Anadolu'da da izlemek mümkündür. Buluntuların sadece aletlerle sınırlı olmayıp, yapım artıklarının da ele geçmesi; üretim zincirlerinin de anlaşılmasına ve analiz çalışmalarının tekno-kültürel bir açıdan ele alınmasına fırsat vermektedir. Paleolitik buluntu yerleri (yerleşim, işlik yeri, tekil buluntu yeriş vs.) Anadolu'nun çeşitli bölgelerine dağılmakla birlikte, araştırmalar kısıtlı olarak, imkanlar ölçüsünde gerçeMeşthilrniştir. EsM araştırmalardan günümüze ulaşan eksik bilgiler araştırmaların yetersizliğini gösterir. Yontma taş endüstrilerine dair verilen bilgiler tipolojik olarak sınırlanmakta, çoğu zaman hemen hemen hiç bilgi verilmemektedir. Bu konuda yapılan kapsamlı araştırmalara örnek olarak Yarımburgaz (İstanbul), Karain (Antalya) ve Üçağızlı (Hatay) mağaraları kazalarını verebiliriz. Kömürcü / Kaletepe Atölyesi Orta Paleolitik buluntuları açısından zengin olmakla birlikte; Levallois çekirdekleri çeşitliliği, sayıca bolluğu açısından özellikle dikkat çeker. Yapılacak tipolojik bir analiz, bu malzemenin daha başka kazalarda veya yüzey araştırmalarında ele geçen buluntuların arasına terk edilmesine neden olacak ve basit tipolojik istatistiksel verilerden başka bir sonuç vermeyecekti Bu yüzey malzemesinin özelliklerinin en iyi şekilde ortaya konulabilmesi ancak bir teknolojik analizle mümkün olacağından, çalışmanın en başından itibaren bu yöntem izlenmiştir. Her tükenmiş çekirdek boyutlarından hazırlanışına, çıkarttığı Levallois yongasından tükenme nedenine (tek yonga çıkarımlılar dışında) kadar incelenmiştir. Sonuç olarak veriler çok yüksek bir standartlaşmayı göstermemiş, hammaddenin alet yapıcıyı, alet yapıcının hammaddeyi yönettiği çalışmalar izlenmiştir. Alet yapıcının hammadde seçiminde başarılı olduğu ve doğru yongalama tekniği uyguladığı çekirdekler oldukça başarılıdır. Geniş bir alandan toplanmış olan malzemenin standart verilere oturtulabilmesi için daha sistematik bir toplamaya ve dolayısı ile daha âzla sayıda da çekirdeğe ihtiyaç vardır. Abstract From past to nowadays the surface researchs and excavations in Anatolia shows that this region had a big importance the Palaeolithic period. More over such as; Acheuleen, Mousterien, Chatelperronien, Aurignacien industries can be observed respectively. Thus it is possible to fallow the technological evolution the artefacts as in Africa and Europe. Finds are not only limited to the tools. Presence of knapping waste elements can help to understand the operational chain and also it gives the opportunity of techno-cultural analysis. Paleolithic find areas (sitest, singular find places, etc..) exist in various regions of Anatolia but, the researchs are very limited. Consequently, there are important gaps in our understanding of this period. The informations given about the chipped stone industries are limited to typology and often almost no information is given. There are few detailed researches such as Yanmburgaz (Istanbul), Karain (Antalya) ve Üçağızlı (Hatay) caves. Besides the surroundings of Kömürcü/Kaletepe obsidian workshop is very rich in middle Palaeolithic finds, especially levallois cores attract attention in their variety and abundance. A simple typological analysis was not sufficent to understand mis material, which was the case with other surface finds and excavations. And it wasn't going to give any other result than simple typological statistical datum. Technological analysis system was chosen from the beginning of the research in order to understand all the properties of this surface material. Every exhausted cores are examined from it's sizes to preperation, and from it's levallois flake to the cause of it's exhaustion. The data didn't show a high standart but, the relation between the raw material and the knapper was observed. It was clear that the knapper was very succesfull in choosing the raw material and also in the technic he applied to the. It is evident that a more systematic prospection and more amount of cores are needed to arrive to a more standart data tv
Özet (Çeviri)