A feminist reading of George Bernard Shaw's drama: Pygmalion and Mrs. Warren's profession
George Bernard Shaw'ın oyunlarında feminist bir çalışma: Pygmalion ve Bayan Warren'ın mesleği
  1. Tez No: 651142
  2. Yazar: VURAL KAYITMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLGAHAN BAKŞİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı George Bernard Shaw'ın Pygmalion ve Bayan Warren'ın Mesleği adlı oyunlarında kadınların durumunu feminizm açısından karşılaştırmalı olarak analiz etmektir. Bernard Shaw bu iki oyunda kadının durumunu göz önünde bulundurarak Viktorya Dönemi'nde karşılaştığı ataerkil toplumunun sosyal yapısını eleştirmektedir. O dönemde İngiliz toplumu erkekleri üstün ve kadınları değersiz olarak iki gruba ayıran cinsiyetçi yapılara sahipti. Diğer bir deyişle, erkekler tarafından ezilen ve ötekileştirilen kadınlar, ataerkil bir toplumda yaşadıklarından dolayı, haklarının çoğuna erişme konusunda erkekler kadar ayrıcalıklı değillerdi. Bu durumdan rahatsızlık duyan George Bernard Shaw, eserlerinde Viktorya dönemi ve 19. yüzyıl İngiliteresinde kadının ev hayatında ve sosyal hayatta karşılaştığı olumsuzluklara odaklandı. Bir sosyalist olarak George Bernard Shaw'ın bakış açısına göre erkek ve kadın eşit olmalıdır. Bayan Warren'ın Mesleği adlı oyunda, Shaw anne-kız çatışması yaratarak, 19. Yüzyılın ataerkil toplumunda kadın olarak yaşamanın getirdiği zorluklara dikkatimizi çeker. Pygmalion adlı oyununda ise yine yaşadığı dönemin ataerkil sistemini eleştirmek amacıyla alt sınıftan ve üst sınıftan gelen iki farklı karaktere vurgu yapmaktadır. Bununla birlikte, erkekler fiziksel açıdan güçlüdürler ve cinsiyet özelliklerinden dolayı ataerkil toplum tarafından ayrıcalık görürler fakat sınıfsal farklardan dolayı aşağılanma, baskı ve ayrımcılık, kadınlarda olduğu gibi, erkekleri de olumsuz etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze and compare two of George Bernard Shaw's plays, namely Pygmalion and Mrs. Warren's Profession in regards to the feminist perspective. George Bernard Shaw, by addressing women's position, criticizes the social structure in the patriarchal society which he witnessed during the Victorian era. In this period, gender-based societal structures divided men and women into groups as superior and inferior, respectively. Oppressed and marginalized by men, women were not as privileged as men to have access to most of their rights by the patriarchal society. Thus, Bernard Shaw focused on the negative influences of the Victorian era and the 19th century, a time when a male-dominated system confining women to their prison-houses reigned supreme, by referring to women's status in domestic and social spheres. Shaw's socialist and feminist understanding would denote that men and women must be equal in domestic and social life. In his play Mrs. Warren's Profession, Shaw addresses the conflicts between a mother and a daughter; two opposing and vastly different persons that resemble one another in that they struggle with the negativity the 19th- century patriarchy has to offer them. Likewise, in his Pygmalion, Shaw spotlights two opposite characters coming from the lower class and the upper class separately in order to criticize the patriarchal system in his period. It can be understood that men, having a higher margin by which their physical prowess is measured, is favored by the patriarchal society. However, oppression and discrimination exist even among the privileged men in the same manner that it exists among women as they too are divided into groups of upper-class and lower-class; a system that persists to this day, even if more implicitly.