Balıkesir Ovası-Kocaçay-Manyas Ovası ve Susurlu çayı arasında kalan sahanın jeormorfolojisi
The Geomorphology of the field between Balıkesir Plain-Kocaçay-Manyas Plain and Susurlu river
- Tez No: 140455
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ MATER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
oz Araştırma sahası Marmara Bölgesi'nin Güney Marmara Bölümü'nde“Karesi Yöresi”olarak da adlandırılan bir kesiminde yer almaktadır.“Balıkesir Ovası- Kocaçay-Manyas Ovası ve Susurlu Çayı Arasında Kalan Sahanın Jeomorfolojisi”adım taşıyan çalışma, farklı yer şekilleri özellikleri ile dikkat çeken ve daha önce araştırılmamış bir sahanın ayrıntılı jeomorfolojik özelliklerini kapsamaktadır. Flüviyal, karst ve volkan topografyası örnekleri ile morfolojik çeşitlilik gösteren inceleme alam, Alt Miyosen'den başlayarak devam eden tektonik, yapısal ve morfoklimatik süreç özelliklerine bağlı olarak şekillenmiştir. Alt-Orta Miyosen şekilleri dağlık sahalar olarak dar alanlarda görülmektedir. Üst Miyosen ve Pliyosen aşınım yüzeyleri geniş alanlarda platolar olarak ana şekil grubunu oluşturmaktadır. Alt Kuvaterner düzlükleri yarılmış alçak kademeler halinde plato sahaları içinde yer almaktadır. Akarsuların açtıkları boğazlar sahaya morfolojik bir zenginlik katmaktadır. Tektonik ve morfoklimatik süreç özellikleriyle birlikte litolojik yapı özelliklerinin birlikte çalışması sonucu oluşan yer şekilleri çok etkene bağlı (polijenik) ve çok dönemli (polisiklik) bir sürecin ürünü olarak bugünkü topografyayı meydana getirmektedir. ABSTRACT The study area is situated in the South Marmara section of the Marmara Region which is also called“Karesi District”. This study under the title of“The Geomorphology of The Field between Balıkesir Plain-Kocaçay-Manyas Plain and Susurlu River”covers the detailed geomorphologic features of an area which is noticable in terms of different landforms and has not been investigated earlier. The study area, featured by morphological variations of fluvial, karstic and volcanic topography, has formed due to tectonic, structural and rnorphoclimatic period features beginning from the Sub-Miocene. Sub-Mid Miocene formations are found in limited areas of mountainous regions. The Upper Miocene and Pliocene erosion surfaces comprise the main formation group as platos in vast areas. Sub Quaternary plain are seen within the platonic regions in the form of low, segmented levels. The canyons, formed by rivers, morphologically enriches the area. The landforms, which have been formed as a result of concurrent process of tectonic/morphoclimatic progress and litologic structural features, constitude the current topography as the product of polygenic and polyperiodic process. iii
Özet (Çeviri)