Güneydoğu Anadolu projesinde Fırat bölümünün ziraat coğrafyası
Agricultural geography of Fırat section in South Eastren Anatolia projecet
  1. Tez No: 140454
  2. Yazar: NECATİ YENMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHA GÖNEY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beşeri ve İktisadi Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 694
Özet
öz Bu çalışma GAP'de Fırat Bölümü'nün Ziraat Coğrafyasını içermektedir. Bu araştırmada öncellikle çalışmamız için gerekli olan haritalar çizilmiş olup, bu haritaların yardımıyla arazi gözlemleri ve incelemeleri yapılmıştır. Ayrıca tarımsal potansiyeli ortaya koyabilmek için çeşitli kuruluşlara ait istatistik verilerden faydalanılarak değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda Fırat Bölümü'nün önemli bir tarımsal potansiyele sahip olduğu anlaşılmıştır. Ancak bölge önemli bir tarımsal potansiyele sahip olmasına rağmen bir takım fiziki ve beşeri kaynaklı tarımsal sorunları olduğu belirlenmiştir. Mevcut koşullarda tarımsal faaliyetlerdeki en önemli sorun sulama yetersizliğinden dolayı görülen üretim ve verim düşüklüğüdür. GAP' in tamamlanmasıyla birlikte bölgede, sulama sorunu önemli oranlarda azalacak, üretim ve verimlerde büyük artışlar sağlanacaktır. Ayrıca GAP sulamalarıyla Fırat Bölümü'nün tarımsal faaliyetlerinde çok önemli yapısal değişimler ortaya çıkacaktır. Fırat Bölümü'nde sulama sorunu dışında beşeri kaynaklı bazı önemli sorunlar da bulunmaktadır. Bu sorunların başında tarımda mülkiyet, tarımsal üretim gereksinimlerinin karşılanması, sermaye yetersizliği ve taran arazilerinin amaç dışı kullanımı gibi konular gelmektedir. Yaptığımız bu araştırmada GAP sulamalarında bir takım yanlış uygulama ve eksikliklerin olduğu, öncelikle Harran ovası sulamalarında yeterli drenaj sisteminin kurulmadığı ve çiftçilerin sulama konusunda eğitimsiz oldukları görülmüştür. Bu araştırmada Fırat Bölümü'nün coğrafi açıdan tarımsal potansiyeli ortaya konulmuş, sulama öncesi mevcut tarımsal sorunlarla, sulama sonrası çıkabilecek muhtemel sorunlar gündeme getirilmiş olup, bu sorunlara çözüm önerileri sunulmuştur. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is on the Agricultural Geography of Fırat Section in South Eastren Anatolia Projecet. At first necessary maps for the study have been drawn and then by means of them area observations and exaaminations have been made. Apait form this, to indicate the agricultural capacity, statistical data taken from different organizations has been used and evalutated. The studies have shown that The Fırat Section has got an agricultural potential capacity but in spite of the feet that the area has got an important capacity, such physical and mankind problems have been noticed. At the usual conditions, the main problem on agricultural activities is the low of production and productivity because of the lack of watering. By the realization of“GAP”(South-Eastren Anatolian Project), the watering problem at that area, will be decreased and production and productivity, will be increased. Beside these, by means of watering, at the Ftrat Section agircufture there will be the most important structural changes. At Fırat Section not only there is watering problem but also there are such important mankind problems. The ownership at the agriculture, providing, agricultural input, lack of capital and the misuse of agricultural area (use of agricultural are for different purposes) are the major problems. By the study at, such some different false uses and lack of knowladge at (GAP), South-Eastren Anatolia Project watering, essentially at Harran plain watering, the sufficient drainage systems haven't been drained done and the farmers haven't been educated about the watering. At this study, the geography of Fırat Sections at the point of agricultural potent has been indicated and, the usual problems before the watering and etimated problems after watering have been expressed. For these problems, such offers for solutions have tried present. rv