Kişilik hakkının korunması sorunu çerçevesinde kişisel verilerin korunması ve saklanması
Protection and storing of personal data in the light of the right to privacy
- Tez No: 140499
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
oz Modern yasa koyucular, kişilik hakkının korunmasında özel hukukun sunduğu olanakları, yeni teknolojilerin yarattığı tehlikeler karşısında farklı bir hukuki altyapı yaratarak güçlendirmişlerdir. Bu yeni hukuki altyapıyı, kamu hukuku ile özel hukukun kesişme noktasında yer alan veri koruması hukuku oluşturmaktadır. Veri koruması hukuku, kişilik hakkının korunması kavramı altında kişiliğin bütün yönleriyle yansımasını ifade eden kişisel verileri konu almaktadır. Bu bağlamda kişisel verileri, kişiyi belirleyen ya da onu belirlenebilir kılan tüm bilgiler olarak tanımlamış bulunuyoruz. Çalışmamızda vurguladığımız üzere, kişisel veriler, kişiliğin sosyal, fiziksel, duygusal ve hatta ekonomik boyutuna dair bilgileri ifade etmektedir. Kişisel verilerin nasıl korunacağı sorununu irdelerken öncelikle kişilik hakkının korunmasını konu alan uluslararası belgeleri kısaca tanıttık. Daha sonra ise, özellikle saldırı öncesi koruma konusuna odaklanarak, Avrupa Birliği'nde yürürlüğe konulan veri koruması yönergelerini inceledik. Bu kapsamda hem“Veri Koruması Yönergesini”hem de iletişim alanında iki yönergenin öngördüğü hukuki rejimi irdeledik. Ayrıca veri korumasının taşıdığı bazı spesifik sorunlara değinme fırsatı da bulduk. Çalışmamızın son bölümünde ise, Türkiye'deki hukuki durumu ele alarak, Avrupa Birliği hedefine ulaşmak isteyen ülkemizin veri koruması hukuku alanındaki eksikliklerine işaret ettik. Nitekim, çalışmamızda ulaştığımız önemli bir sonuç, ülkemizde kişisel veriler bakımından etkin bir korumanın sağlanması gereğidir. Zira mevcut yasal düzenlemeler kişisel verilerin korunmasında yeterli bir koruma sağlayamamaktadır. Çalışmamızda bu sonuca ulaşırken, yeni yürürlüğe giren İş Kanunu hükümleri ile Adalet Bakanlığı'nın“Veri Koruması Kanunu Tasarısf'na da değinerek ”Avrupa Birliği veri koruması hukuku ışığında tasarıdaki bazı spesifik eksikliklere ve çözüm önerilerine işaret etmiş bulunuyoruz. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Modern lawmakers have enforced the opportunities that are provided by private law, by creating a different legal infrastructure against the dangers presented by technology. This new infrastructure is embodied by the law of data protection, which is positioned on the intersection of private and public laws. The content of the law of data protection is the data, which symbolizes a reflection of personality in its entirety. In this framework we define personal data as all information that identifies a person or renders that person identifiable. As accentuated in our study, personal data shall be defined as information pertinent to the social, physical, psychological and even economic dimension of personality. As we were analyzing the question of the protection of personal data, we first chose to elaborate upon international documents, pertinent to the protection of personal rights. Later on we chose to focus on directives of the European Union for data protection, with special focus on pre-infraction protection. In this framework we analyzed the“Data Protection Directive”and two other directives in the field of communication. We were also able to concentrate on certain specific aspects of data protection. In the concluding part of our study, we focused on the legal regulation in Turkey and pointed out to the inadequacies in the Turkish legislation in the light of European Union standards. As a result, we have concluded that there is ample need in our country to ensure an effective data protection. Because actual legislation fails to provide such protection. While reaching this conclusion, we have touched upon the newly enacted Code of Employment and the Proposal for a new Data Protection Law, prepared by the Ministry of Justice. We have illustrated certain specific inadequacies in these documents and presented our proposals for amelioration. IV