Avrupa Birliği'nin eğitim politikası
Education policy of the European Union
- Tez No: 140500
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BAYKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Topluluğu Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
oz Avrupa'nın ekonomik ve toplumsal geleceğinde eğitimin birinci derecede önemli bir etken olduğu düşüncesi ile oluşturulan tezin ana teması, Avrupa Birliği'nin eğitime ilişkin genel politikası ve bu politikaya dayanarak oluşturulan eğitim ve mesleki eğitim programları üzerine odaklanmıştır. Amaç, Avrupa Birliği'nin kurucu anlaşmaları aracılığı ile oluşturduğu, eğitime ilişkin politika ve programlarla ülkeler arasında kültürel yakınlaşmayı sağlayarak Avrupa'nın geleceğini idealdeki bütünleşme hedefine uygun olarak şekillendirmede etkin güç“eğitim”e ne denli önem verdiğini kamtlayabilmektir. Öncelikle, eğitim bir kavram olarak çeşitli boyutları ile ele alınacak, bir sonraki adımda Avrupa Birliği'nin eğitim politikasının gelişim süreci ve son olarak bu politikaların amaçlarına ulaşabilmesi için oluşturulan eğitim ve mesleki eğitim programlan ayrıntılı olarak irdelenecektir. Avrupa Birliği Resmi Yayınlar Dairesi'nin eğitim konusuna ilişkin tüm kaynakların taranması yöntemi ve büyük oranda yabancı dilde olan bu kaynakların dilimize tercüme edilmesi ile hazırlanan çalışma, Avrupa Birliği'nin bütünleşmenin temeli olarak kabul ettiği“eğitim”e bilinçli olarak verdiği önemi gözler önüne sermektedir. ABSTRACT The main theme of this dissertation, prepared with the idea that education is of primary importance in the economic and social future of Europe has focused on the general policy of education of the European Union and the education and vocational training programs, established based on such policy. The purpose is to ensure cultural integrity between the countries by means of the educational policies and programs that were established through the charters of foundation 01 the European Union, thus evidence that how much Europe emphasized education, which is an effective power in shaping the Europe's future according to the target of integrity that Europe dreams. At first hand, education will be defined as a concept with its various parameters, and than, as the next step, the process of development of the educational policy of the European Union and, as the last, the educational and vocational training programs, that were designed in order that the said policies attain the defined targets, shall be discussed. m
Özet (Çeviri)