Kentleşme ve kültürel doku-göç sürecinde aile yapısındaki değişmeler- Gümüşhane Kov köyü örneği
Urbanization and cultural structure-cahanges of the structure of the family during the migration-example of Gümüşhane Kov köyü
  1. Tez No: 140506
  2. Yazar: YAŞAR TOPÇUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Yapı - Sosyal Değişme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
oz Bu çalışmada“Köyden kente göç sürecinde aile ve fert yapısındaki değişmeler neler olmuştur?”sorusuna cevap aranmıştır. Bu soruya cevap aranırken hem alan araştırmasına konu olan bölgenin sosyo-ekonomik şartlan göz önünde bulundurulmuş, hem de büyük şehirlerin cazibe durumları incelenmiştir. Bu tez, dar bölgede derinlemesine alan çalışması yapmak isteyen araştırmacılara kaynak niteliğindedir. Aynı köylü olmalarına rağmen farklı şehirlerde yaşayan ailelerin sosyo-ekonomik yönden değişmeleri izlenmiştir. Çalışmaya Gümüşhane'nin Kov Köyü'ndeki göç olgusunun sebeplerine inilerek başlanmıştır. Gerek köyde kalan ailelerle, gerekse İstanbul ve Ankara'ya göç eden aileler üzerinde geniş birer anket çalışması yapılmıştır. Bu çalışmalara zaman zaman Türkiye'deki araştırma kuruluşlarının konuyla ilgili olan araştırma sonuçları da eklenmiştir. Yapılan anketler sonucunda çıkan değerler tablolar halinde gösterilmiş, DPT'nin Türk Aile Yapısı Araştırması' nın sonuçlarıyla karşılaştuılmıştır. Kov Köyü'nün iktisadi, sosyal ve kültürel yapısı derinlemesine incelenmiş ve göçün oluşmasına etki eden sebepler üzerinde durulmuştur. ABSTRACT In this study, answer of“What are the differences on the structure of the person and the family during the migration from villages to cities?”question is searched. To realize this; socio economic conditions of the region mentioned in the field work are kept in mind, and the attractiveness of the big cities is researched. This study is as a resource for the researchers who want to study on the small region intensely. The socio-economic changes of the families who are from the same village originally but live in different cities are examined The study begins with the analyze of causes of the migration from Kov Köyü in Gümüşhane. A wide survey study was performed with the families in the village, in Istanbul and Ankara. The research results of the associations in Turkey about this subject are also added. Values of the survey are shown in tables and compared with the results of the research“Türk Aile Yapısı Araştırması”that was performed by DPT. The economical, social and cultural structure of Kov Köyü is examined deeply and reasons of the migration are analyzed. Ill
Özet (Çeviri)